FBI nie dostanie backdoora

Opublikowano: 28.10.2014 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 519

Niedawno dyrektor FBI James Comey stwierdził, że producenci smartfonów nie powinni mieć prawa do stosowania algorytmów szyfrujących, a w telefonach powinny znaleźć się tylne drzwi, pozwalające organom ścigania na zajrzenie do każdego urządzenia. Słowa te spotkały się z ostrym sprzeciwem.

Jak zauważył przedstawiciel Electronic Frontier Foundation, żądanie Comeya jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Ustawa opisująca obowiązki firm telekomunikacyjnych odnośnie pomocy organom ścigania mówi, że “dostawca usług telekomunikacyjnych nie może być odpowiedzialny za odszyfrowanie czy zapewnienie rządowi możliwości odszyfrowania jakiejkolwiek komunikacji, która została zaszyfrowana przez użytkownika, chyba, że algorytmy szyfrujące zostały dostarczone przez dostawcę usług telekomunikacyjnych i posiada on informacje niezbędne do odszyfrowania komunikacji”.

Comeya spotkała ostra krytyka ze strony kongresmenów. Wielu czołowych przedstawicieli Kongresu pozbawiło go złudzeń, co to możliwości uchwalenia odpowiednich przepisów. “Zdziwiłbym się, gdyby więcej niż garstka kongresmenów poparła pomysł wprowadzenia tylnych drzwi do czegoś, co stanowi własność obywateli” – stwierdził senator Ronald Lee Wyden. Nawet autor niesławnego Patriot Act uznał, że dyrektor FBI posunął się zbyt daleko. “Dyrektor Comey mówi, że wahadło wychyliło się zbytnio w stronę ochrony prywatności. Jednak nie wspomniał o tym, że Kongres nie przeprowadził jeszcze żadnej znaczącej reformy przepisów dotyczących prywatności. Z powodu tego niedopatrzenia to biznes wziął na siebie odpowiedzialność ochrony swoich klientów” – powiedział Frank James Sensenbrenner. Inni prawodawcy nie byli tak oględni w słowach. Darrell Edward Issa stwierdził: “Dyrektor FBI Comey i administracja prezydencka krytykują biznes, bo stosuje szyfrowanie. Pijecie piwo, którego sami nawarzyliście.”

FBI może być pewne, że nie dostanie tego, czego chce Comey. Tym bardziej, że Kongres jest skonfliktowany z organami ścigania. NSA jest podejrzewana o szpiegowanie parlamentarzystów, a CIA włamała się do komputerów senatorów, by sabotować śledztwo dotyczące torturowania podejrzanych o terroryzm.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: DailyTech
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.