Fauna raf koralowych odradza się lepiej po zmniejszeniu hałasu

Opublikowano: 26.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 317

W wodzie morskiej wokół raf koralowych ryby i inne zwierzęta rozmnażają się lepiej, jeśli hałas łodzi motorowych i innych pojazdów jest zmniejszony. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Bristolu z Wielkiej Brytanii po badaniu jednego z odcinków Wielkiej Rafy Koralowej w pobliżu Australii.

Naukowcy najpierw zmniejszyli liczbę łodzi i ludzi w promieniu 100 metrów od wybranej grupy koralowców, a następnie obserwowali reprodukcję kolczastej ryby chromis. W rezultacie pod koniec sezonu 65% gniazd rybnych na spokojniejszych rafach nadal lęgło. Ten sam wskaźnik na obszarach o ruchliwym ruchu łodzi motorowych wyniósł tylko 40%. W tym samym czasie okazało się, że potomstwo było większe na cichych rafach.

Testy akwariowe na tych samych gatunkach pokazują, że hałas zakłóca ważne nawyki rodzicielskie, w tym wachlowanie jaj płetwami w celu dostarczenia tlenu. Biorąc pod uwagę, że rafy koralowe na całym świecie stoją w obliczu wielu zagrożeń, wyniki tego eksperymentu oferują sposób na przetrwanie mieszkańców tych ekosystemów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.