Statki mogą roznosić chorobę śmiertelną dla koralowców

Opublikowano: 19.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 450

Statki mogą rozprzestrzeniać śmiertelną chorobę koralowców wzdłuż wybrzeży Florydy i Karaibów. Artykuł na ten temat ukazał się w „Scientific Reports”.

Stony Coral Tissue Loss Disease to choroba, która została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku w okolicach Miami. Koralowce mogą stracić do 60% tkanki i umrzeć z powodu tej infekcji, a choroba ta dotyka co najmniej 20 gatunków tych polipów. Ta infekcja rozprzestrzenia się przez wodę, ale prędkość i obszar rozprzestrzeniania się są zbyt duże, aby można je było wytłumaczyć samymi prądami.

Wybuchy epidemii w bardzo odległych miejscach sugerują, że inne niż prądy oceaniczne, takie jak woda balastowa ze statków, przyczyniły się do przenoszenia chorób. Aby sprawdzić tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili symulację zanieczyszczenia polipów wodami balastowymi – jeden z nich zawierał patogen, drugi został poddany działaniu promieniowania UV.

Przez sześć tygodni naukowcy monitorowali pojawianie się zmian chorobowych i śmiertelność, aby określić liczbę koralowców, które zachorowały, a także wpływ dezynfekcji UV na to. W drugim eksperymencie autorzy pracy przez wiele dni obserwowali rozwój patogenu w zbiorniku, aby sprawdzić, czy mikroorganizmy mogą przetrwać w warunkach ładowni.

Wyniki pokazują, że statki rzeczywiście przenoszą chorobę utraty tkanki koralowców kamienistych i mogą wkrótce zarażać koralowce Pacyfiku. W związku z tym naukowcy proponują środki do walki z tym – na przykład dezynfekcję wody balastowej statku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.