Faszystowski pogrom imigrantów w Atenach

Opublikowano: 16.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 554

GRECJA. We wczesnych godzinach 12 maja, 21-letni imigrant pochodzący z Bangladeszu został brutalnie zamordowany w Ateńskiej dzielnicy Kato Patissia. Ofiara zmarła od zadanych nożem ciosów. Sprawcami ataku byli faszystowscy bandyci, którzy we wtorek wieczorek (10 maja) wszczęli w centrum miasta serię ataków wymierzonych przeciwko imigrantom. Pretekstem pogromu było zabójstwo 44-letniego obywatela Grecji przez rabusia o ciemnej karnacji, prawdopodobnie obcokrajowca. Według naocznych świadków, mordercy ścigali 21-letniego Bengalczyka po całej okolicy. Posługiwali się językiem greckim.

W środę 11 maja, grupki neonazistów przeczesywały dzielnice w centrum miasta, raniąc kolejnych (co najmniej 15) imigrantów. Większość z nich trafiła do szpitala.

12 maja obyła się demonstracja upamiętniająca zamordowanego 44-letniego ojca, rodowitego Greka. W demonstracji uczestniczyło wielu faszystów, którzy podczas podczas przemarszu atakowali imigrantów. Incydenty miały miejsce w pobliżu placu Omonoia. Policja nie reagowała, dając faszystom wolną rękę. Blogerzy piszą o ok 1000, 3000 uczestnikach tej demonstracji, jednak część wskazuje na bardziej prawdopodobna liczbę 500 osób.

Tego samego dnia, pomiędzy południem a wczesnym wieczorem neonaziści próbowali przeprowadzić w centrum Aten pogrom imigrantów.

Tymczasem, w mieście zwołano demonstrację antyrepresyjną. Jest to odpowiedź na policyjny atak wobec uczestników demonstracji towarzyszącej strajkowi generalnemu, 11 maja. Udział w antyrepresyjnym wiecu wzięło ok 5000 osób.

Przed rozpoczęciem demonstracji, w centrum miasta wybuchły starcia pomiędzy antyfaszystami i imigrantami z jednej strony a faszystami i policją z drugiej. Około 18:25 (GMT +2) kilkudziesięciu faszystów, wspieranych przez jednostki policji, zaatakowało skłot Villa Amalias zlokalizowany w pobliżu placu Victoria. Po raz kolejny mieszkańcy skłotu skutecznie odparli neonazistów przeganiając ich z ulic. Prewencja odpowiedziała gazem łzawiącym, ułatwiając neonazistom ucieczkę. Wcześniej przez Ateńską Szkołą Ekonomii, inni antyfaszyści ścigali faszystowskich bojówkarzy.

Podczas demonstracji antyrepresyjnej, policja ponownie zaatakowała tłum. Dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w środę 30-letni protestujący Yannis. K został brutalnie pobity przez policję. Yannis znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej, walczy o życie.

Zgromadzenia i wiece solidarnościowe przeciwko policyjnej przemocy odbyły się także w 17 innych greckich miastach. Jak donoszą Ateńskie Indymedia, w mieście Rethymnon na Krecie, dwóch Albańczyków zostało brutalnie pobitych przez pięciu neonazistów. Jeden z imigrantów jest w ciężkim stanie.

Poniższy film został nagrany 13 maja w Pedion Tou Aeros (centrum Aten). Na materiale filmowym widać radiowóz o numerze 175. W radiowozie znajduje się dwóch neonazistów zatrzymanych wcześniej, podczas pogromu imigrantów. Około 55 minuty widzimy jak policjanci wypuszczają zatrzymanych neonazistów z radiowozu. Zostają zastąpieni dwoma imigrantami, zatrzymanymi na ich miejsce. Prawdopodobnie dlatego, że funkcjonariusze zgłosili już aresztowanie i potrzebne im były osoby do wyrównania liczby aresztowanych.

W poniedziałek, 16 maja przed Urzędem Miejskim w Atenach odbędzie się antyfaszystowskie zgromadzenie.

Ruch “Razem przeciwko Rasizmowi i Faszystowskiemu Zagrożeniu” wzywa do antyfaszystowskiego zgromadzenia przed Urzędem Miejskim w Atenach, na ulicy Athinas (niedaleko placu Omonoia). Zważając na powagę sytuacji, pewne jest, że w zgromadzeniu udział weźmie wielu anarchistów.

Godzinę później, o 15:00, do spotkania przed Urzędem Miasta wezwali neonaziści ze Złotego Świtu.

Na podstawie: occupiedlondon.org, contrainfo.espiv.net
Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. siristru 16.05.2011 10:16

  Proszę, już oceniono “neonaziści” i “faszyści”. Oczywiście szkoda życia ludzi. Czemu się jednak dziwić skoro wcześniej emigranci zamordowali człowieka za jego kamerę?? Dla czerwonych misiów z GwO wszyscy biorący udział w ruchawce to neo-naziści i faszyści. Rosji było to samo. A w Polsce ile to razy się czytało o miasteczku terroryzowanym przez Czeczenów?

 2. adambiernacki 16.05.2011 11:33

  Mam rodzinę w Grecji od 40 lat i znam greków byłem tam kilkanaście razy. Chciałbym wytłumaczyć nienawiść do szczególnego rodzaju elementu napływowego. Kiedyś w Grecji nikt nie słyszał o dźganiu nożami i kradzieżach wszystkiego a sklepikarz siedział spokojnie w swoim sklepie gdy towar stał na zewnątrz. Grecy bywają kłótliwi ale nie są bandytami i zadymiarzami. Grecja wprowadziła euro (ceny 400% up) wprowadziła kartę praw podstawowych i została zmuszona do przyjęcia setek tysięcy Albańczyków, którzy zacierali złodziejskie łapki na Europę. Niemcy i Francja oczywiście musiały komuś wcisnąć tych nożowników i miłośników zasiłków, którzy napływając ciągle do tego pięknego kraju walnie przyczynili się do rozwalenia systemu socjalnego i 20 krotnego wzrostu przestępczości. Rumuńscy cyganie już czekają na wjazd do Polski po rozszerzeniu “Szengen” pokażmy im Polską gościnność odpłaca się w swoim stylu.

 3. yaro 16.05.2011 13:27

  Ja nigdy nie czytałem o miasteczku terroryzowanym przez Czeczenów. Ale dużo czytałem o Czeczenii terroryzowanej przez sąsiada z północy.

 4. yaro 16.05.2011 14:09

  Jak to mówią nie ilość a jakość ma znaczenie. W tym wypadku myślę że jest nią samodzielne myślenie 🙂

 5. Dobrodziej 16.05.2011 14:28

  Ja tak samo jak yaro.

  Generalnie jestem przeciwny przyjmowaniu imigrantów. Każdy naród ma swój kraj i niech sobie w nim siedzi. Ale jestem tym bardziej przeciwny rasizmowi w wykonaniu neonazistów i faszystów. Niech atakują polityków, którzy wprowadzają imigrantów do kraju, a nie biednych ludzi, którzy mają po prostu inny kolor skóry.

 6. yaro 16.05.2011 14:49

  Powiem tak. Mam rodzinę, i gdyby była wojna, zrobiłbym wszystko by uratować dzieci, i wywieźć gdzieś jak najdalej. I co wtedy? Czy jest choć jeden kraj, w którym uchodźcy wojenni nie stanowili by problemu?
  Chodzi mi tylko o coś tak prostego, jak wyobrażenie sobie siebie, w sytuacji drugiej osoby.
  Inna rzecz, że nie ma stada bez czarnych owiec, a tam gdzie ludzkie nieszczęście zawsze ciągną “ścierwojady”. Ale jeżeli będziemy wszystkich “obcych” wrzucać do jednego worka, zamiast kierować się rozumem, wyobraźnią, współczuciem i Pamięcią Historyczną, albo.. będziemy rasistami. I tyle.

 7. Etocki 16.05.2011 18:40

  A ja uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru gdzie chce mieszkać i płacić podatki. Bo przecież to o to chodzi. Jeśli nie podoba mi się prawo tego kraju, to powinienem mieć prawo wybrać sobie inny. W takiej sytuacji, to państwo starałoby się stworzyć takie prawo, żeby więcej osób chciało w takim kraju mieszkać. A patriotyzm, nacjonalizm, czy faszyzm lub nazizm prowadzą do tego, że zawsze są ci gorsi, na których w końcu trzeba napaść. Zabrać im, bo jak to jest, że są gorsi, to jeszcze mają więcej/lepiej. Sam też zamierzam opuścić ten kraj, ze względu na niekorzystne prawo i wysokość podatków właśnie i chciałbym być gdzie indziej przyjęty tak, jak ja przyjmuję tutaj przyjezdnych.

  I kolejna rzecz, której jestem przeciwny, to socjale. To znaczy uważam, że pomoc ze strony państwa jest dobra, bo różne w życiu są sytuacje. Ale pomoc państwa jest dobra tylko pod warunkiem, że ktoś kontroluje przydziały. Osobiście znam takie przypadki, gdzie całe rodziny przez cały miesiąc patologicznie chlały, a 10go potrafili się umyć, ogolić i iść po zasiłek mówiąc, że pracy szukali, ale nie znaleźli, po czym wracali znów do chlania. Poza tym znam też takie przypadki, gdzie siedzieli sobie ludzie przez rok na socjalu, bo państwo daje, a ze mnie się śmiali, że ja pracuję, nie ma mnie w domu, a oni w tym czasie sobie fajnie imprezują. I mieli możliwości, które stracili. Słyszałem po tym roku jak opowiadali, że nie mogą pracy znaleźć, bo pracodawca widząc rok przerwy w zatrudnieniu nie chce ich zatrudnić. I nie byli to ludzie o innym odcieniu skóry, tylko Polacy okradający swój kraj właśnie. I mówicie, że ci z ciemniejszym kolorem skóry tylko biorą zasiłki. A ja powiem, że znam też kilka osób, które pojechało do Anglii tam zasiłki pobierać, bo już w Polsce im nie chcieli dawać. I przez nich właśnie nie lubią nas tam tak, jak u nas nie lubi się o imigrantach. To nie oni są źli, tylko po prostu element społeczny poczuł łatwe pieniądze, więc pojechał.

  Myślę, że jakby państwo kontrolowało komu i ile daje, to za granicę wyjeżdżaliby tylko ci, którzy chcieliby pracować i rozwijać się w krajach z innymi możliwościami, a ci, którzy teraz jeżdżą ssać socjalne, siedzieliby u siebie.

 8. arqueek 16.05.2011 19:43

  @adambiernacki rumuni nie czekaja na wyjazd do Polski, bo Polska to syf straszny, predzej by wyemigrowali do cywilizowanych krajow. Troche ogaru, kolego. Aha, i dzieki, ze wyjebalbys mnie z tego kraju. W koncu nie urodzilem sie w Polsce, a jedynie sytuacja zyciowa zmusila mnie do wyjazdu tutaj. I obiecuje, ze gdy tylko pewne problemy sie skoncza to przestane placic podatki na rzecz Polski, przestane dokladac swoja cegielke do bud=owy tego kraju i wroce tam gdzie sie urodzilem – do Holandii.

 9. arqueek 16.05.2011 22:57

  @Ivan
  Wrogow Polski? Prosze Cie, czemu Polacy maja taka straszna mentalnosc, ze wszedzie widza wrogow? Ze wszyscy chca ich rzekomo zniszczyc? Czemu nie slyszy sie o wrogach Danii, Korei, Somalii, Brazylii? Podpoweiem Ci cos. Bo cos takiego nie istnieje. Polacy maja chore widzimisie i zachowuja sie jak zbite pieski, lub dziecko, ktoremu ktos zabral zabawke. Socjal to patologia, ale to w socjaldemokratycznych krajach jest najwyzszy poziom zycia. Spoko, niezla logika, naprawde. Aha, Ivan, to “wypierd..”to sobie mozesz do kolegow mowic, a nie do mnie. To jedynie potwierdza Twoj poziom. Poprzedzajac, ja przeklenstwo uzylem w stosunku do siebie, nie do osoby trzeciej, lekka roznica, wiesz? ;] A wracajac do tych Czeczencow terroryzujacych miasta to polecam odstawic wszelkie uzywki. Jak zyje o czyms takim nie slyszalem.

 10. IVAN GROZNY2 17.05.2011 00:44

  Czlowieku obudz sie co ty bredzisz!!!!!!!! Jak bys nie wiedzial to wiele narodow przetrwalo tylko dlatego ze w pore zauwazalo wrogow i potrafilo z nimi walczyc I odwrotnie te ktore nie dostrzegaly tego nie przetrwaly
  A o wrogach np Chin Usa Iranu Izraela Wenezueli tez nie slyszales??? To nadstaw ucha
  Jesli cos takiego jak wrogowie nie istnieja dla ciebie to moze ty juz nie zyjesz i latasz sobie z aniolkami????? Bo tu na ziemi NIESTETY!!!!!! takie zeczy istnieja
  Odpiernicz sie od Polakow i przestan pieprzyc jacy oni sa a jacy nie sa Juz wystarczajaco duzo matalow pluje na Polakow i narzeka zebys jeszcze i ty sie dokladal/a
  W krajach socjaldemokratycznych jest wysoki poziam ALE TO NIE OZNACZA ZE SOCJAL TAM NIE JEST PATOLOGIA – OWSZEM JEST!!!!!!!! mieszkam tu na zachodzi Europy juz 7 lat i widze co socjal robi z ludzi wiec mi i innym tu glupot nie pisz
  Przepraszam za bluzga zatem okresle go inaczej uciekaj szybciutko w podskokach Jesli cie sie tu nie podoba JESZCZE RAZ PISZE DUZYMI MASZ OK 200 KRAJOW DO WYBORU Albo zostan tu przyjacielu i stan ramie w ramie z Polakami zwalczajacymi komune w swoim kraju Ktora to komuna jak rak toczy ten kraj kilkadziesiat lat

  Mistrzu cietej riposty to ze ty o czyms nie slyszales/as to nie znaczy ze to nie istnieje
  Pojedz sobie do Łomzy porozmawiaj z ludzmi to sie dowiesz jak to z tymi czeczenami bywalo
  Pozdrawiam i dobrej nocy

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.