Fałszywi azylanci LGBT z Ugandy w Niderlandach

Opublikowano: 07.11.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1070

Służby niderlandzkie odkryły sieć pomagającą azylantom z Ugandy podszywać się pod homoseksualistów. Rząd podda ponownej ocenie dziesiątki wniosków o azyl

Holandia (przed zmianą nazwy na Niderlandy) zaczęła przyjmować wnioski o azyl z Ugandy składane przez osoby LGBT w 2014 roku, kiedy ten kraj afrykański na krótko wprowadził karę śmierci za stosunki homoseksualne. Mimo, że pod międzynarodową presją Uganda szybko zniosła ten przepis, do dziś w tym kraju relacje z osobami tej samej płci podlegają karze dożywotniego więzienia. Działacze twierdzą, że osoby LGBT są prześladowane z innych paragrafów.

W tym tygodniu niderlandzki Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji poinformował, że odkrył zorganizowaną sieć, która zapewniała ugandyjskim azylantom dokumenty i szkolenia w zakresie udawania osób LGBT za około 2500 euro. Przeanalizowano około 250 przypadków, a 36 zidentyfikowano jako podejrzane.

Jednej osobie rząd cofnął status uchodźcy i wprowadził surowsze środki oceny dla Ugandyjczyków ubiegających się o azyl ze względu na orientację seksualną, co doprowadziło do wzrostu liczby odrzuconych wniosków – z jednej osoby na cztery w 2018 roku do nieco ponad jednej na trzy w zeszłym roku.

Aktywiści LGBT ostrzegają, że może to oznaczać odmowę azylu prawdziwym uchodźcom i wezwali rząd do zachowania ostrożności, biorąc pod uwagę zagrożenia, na jakie narażone są takie osoby w Ugandzie. „Traci na tym cała grupa ludzi, bo niezależnie od tego, czy są wiarygodni, czy nie, obecnie uznawani będą za niegodnych zaufania” – powiedział Sandro Kortekaas, prezes organizacji non-profit LGBT Asylum Support.

Philip Tijsma, rzecznik COC Nederland, niderlandzkiej grupy broniącej praw LGBT, oświadczył, że Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji nie wykazał się wystarczającą wrażliwością na różnice kulturowe podczas przesłuchiwania osób ubiegających się o azyl. „Prosisz kogoś z innego kraju i kultury, kto nigdy nie rozmawiał z nikim o swojej tożsamości seksualnej, aby opowiedział swoją historię o tym, w jaki sposób odkrył swoją orientację seksualną” – powiedział Tijsma. „Mogę sobie wyobrazić, że [azylanci] chcą być dobrze przygotowani na tego typu pytania. Nie oznacza to jednak, że nie są lesbijkami, gejami, biseksualistami czy osobami transpłciowymi” – dodał rzecznik.

Opracowanie: GB
Na podstawie: OpenlyNews.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o