Fałszywi azylanci LGBT z Ugandy w Niderlandach
Służby niderlandzkie odkryły sieć pomagającą azylantom z Ugandy podszywać się pod homoseksualistów. Rząd podda ponownej ocenie dziesiątki wniosków o azyl
Holandia (przed zmianą nazwy na Niderlandy) zaczęła przyjmować wnioski o azyl z Ugandy składane przez osoby LGBT w 2014 roku, kiedy ten kraj afrykański na krótko wprowadził karę śmierci za stosunki homoseksualne. Mimo, że pod międzynarodową presją Uganda szybko zniosła ten przepis, do dziś w tym kraju relacje z osobami tej samej płci podlegają karze dożywotniego więzienia. Działacze twierdzą, że osoby LGBT są prześladowane z innych paragrafów.
W tym tygodniu niderlandzki Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji poinformował, że odkrył zorganizowaną sieć, która zapewniała ugandyjskim azylantom dokumenty i szkolenia w zakresie udawania osób LGBT za około 2500 euro. Przeanalizowano około 250 przypadków, a 36 zidentyfikowano jako podejrzane.
Jednej osobie rząd cofnął status uchodźcy i wprowadził surowsze środki oceny dla Ugandyjczyków ubiegających się o azyl ze względu na orientację seksualną, co doprowadziło do wzrostu liczby odrzuconych wniosków – z jednej osoby na cztery w 2018 roku do nieco ponad jednej na trzy w zeszłym roku.
Aktywiści LGBT ostrzegają, że może to oznaczać odmowę azylu prawdziwym uchodźcom i wezwali rząd do zachowania ostrożności, biorąc pod uwagę zagrożenia, na jakie narażone są takie osoby w Ugandzie. „Traci na tym cała grupa ludzi, bo niezależnie od tego, czy są wiarygodni, czy nie, obecnie uznawani będą za niegodnych zaufania” – powiedział Sandro Kortekaas, prezes organizacji non-profit LGBT Asylum Support.
Philip Tijsma, rzecznik COC Nederland, niderlandzkiej grupy broniącej praw LGBT, oświadczył, że Urząd ds. Imigracji i Naturalizacji nie wykazał się wystarczającą wrażliwością na różnice kulturowe podczas przesłuchiwania osób ubiegających się o azyl. „Prosisz kogoś z innego kraju i kultury, kto nigdy nie rozmawiał z nikim o swojej tożsamości seksualnej, aby opowiedział swoją historię o tym, w jaki sposób odkrył swoją orientację seksualną” – powiedział Tijsma. „Mogę sobie wyobrazić, że [azylanci] chcą być dobrze przygotowani na tego typu pytania. Nie oznacza to jednak, że nie są lesbijkami, gejami, biseksualistami czy osobami transpłciowymi” – dodał rzecznik.
Opracowanie: GB
Na podstawie: OpenlyNews.com
Źródło: Euroislam.pl