“Facebook” celowo uzależnia – wyniki dochodzenia

Opublikowano: 05.07.2018 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 667

“Facebook” nie tylko uzależnia, ale robi to świadomie i z upodobaniem celuje w małe dzieci – udowodniło śledztwo prowadzone przez BBC.

Wśród tych, którzy wypowiadali się przeciwko sieci społecznej, był Sandy Parakilas, były menadżer platformy “Facebooka”, który próbował opuścić serwis po opuszczeniu firmy w 2012 roku. Powiedział BBC: “Media społecznościowe są bardzo podobne do automatów gry. Dosłownie czułem, że rzucam palenie. Zdecydowanie byłem świadomy tego, że produkt był wciągający i uzależniający. Masz model biznesowy, który ma Cię zaangażować i sprawić, że zasadniczo wysysasz jak najwięcej czasu ze swojego życia, a następnie oddajesz tę uwagę reklamodawcom. To mnie bardzo denerwuje. Wiedzą, jakie są negatywne skutki i nie są uczciwi.” Sandy Parakilas powiedziała BBC, że celem firmy CEO Marka Zuckerberga było “uzależnienie” ludzi w “niezwykle młodym wieku”.

Inna informatorka, Leah Pearlman, która była częścią zespołu, który zaprojektował przycisk “Lubię to”, wierzy, że przez “Facebooka” czuła się samotna i niepewna. Pearlman, która doznała uzależnienia od sieci społecznościowej, ostrzega teraz osoby, które kompulsywnie sprawdzają “Facebooka”, aby natychmiast zaprzestały korzystania z usługi. Pearlman powiedziała, że zaczęła mierzyć poczucie własnej wartości dzięki informacjom od przycisku, który pomogła zbudować. “Zauważyłam, że zamieściłam coś, co zwykłam publikować”, a liczba polubień “była niższa niż kiedyś” – wyznała. “Nagle pomyślałam, że jestem w pewnym stopniu uzależniona od opinii”. Była kierowniczka próbowała usunąć konto z “Facebooka”, ale twierdzi, że była zbyt uzależniona. “Czujesz się samotny, więc sprawdzasz swój smartfon. Intencją jest pocieszenie samych siebie.” “Uświadomiłam sobie, że potrzebuję akceptacji, a ja sprawdzam Facebooka i nie ma tam nic, jak źle się czuję” – dodała. Pearlman zaleca teraz młodszym użytkownikom Facebooka, którzy korzystają z usług mediów społecznościowych w sposób kompulsywny, aby unikali ich w ogóle. “Pierwszą rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, jest to, że nastolatkowie wkraczają w inny sposób bycia” – powiedziała. Tajemnica sukcesu “Facebooka” polega na tym, że dzieci machinalnie naśladują kilku liderów i mogą zachęcać innych do naśladowania.

W kluczowym wyznaniu, Sean Parker, który był współzałożycielem Facebooka z obecnym dyrektorem generalnym Markiem Zuckerbergiem, ujawnił, że platforma mediów społecznościowych została zaprojektowana tak, aby od samego początku pochłaniała jak najwięcej czasu dla ludzi. Powiedział: “Wykorzystywaliśmy słabość w ludzkiej psychiki. Twórcy (“Facebooka”) rozumieli to całkowicie. Ale i tak zrobiliśmy.”

Palihapitiya, który dołączył do Facebooka w 2007 roku i został wiceprezesem ds. wzrostu użytkowników, powiedział, że odczuwa “ogromne poczucie winy” za wpływ “Facebooka” i jego zdolność do manipulowania użytkownikami. Zasugerował także użytkownikom przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych.

Byli pracownicy wyrazili także zaniepokojenie z powodu usługi “Messenger for Kids” (“Posłaniec dla Dzieci”), niedawno uruchomionej przez “Facebooka” aplikacji czatowej skierowanej do dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat.

Według badań przeprowadzonych przez BBC, Facebook nie jest jedyną usługą osadzoną w Dolinie Krzemowej, która chce zachęcać do przymusowego przeglądania. Aza Raski, która wcześniej pracowała dla przeglądarkowej firmy Mozilla i marki fitness Jawbone, jest twórcą “niekończącego się przewijania”. Ta technika projektowania stron internetowych ładuje zawartość, gdy użytkownik przewija stronę, eliminując potrzebę kliknięcia w celu uzyskania dostępu do nowej zawartości i potencjalnie decydując się na zakończenie sesji przeglądania. Klient nie jest w stanie zdecydować, czy chce przejść na kolejną podstronę bo ona się i tak załaduje. Nie można tego uniknąć.

Autorstwo: Brytol
Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.