Elektroniczna skórę pozwala odczuwać ból

Opublikowano: 30.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 876

Jeszcze nie tak dawno protezy były nieporęcznymi urządzeniami, które w dużej mierze nie potrafiły sprostać możliwościom naszego ciała. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja ta uległa dużej zmianie i dziś dysponujemy realistycznymi protezami, które posiadają połączenie bezpośrednio z ludzkim mózgiem, dzięki czemu ich sterowanie jest bardzo dokładne.

Technologia pomocna przy tworzeniu protez stale się rozwija. Dotychczas naukowcy starali się sprostać jednemu z największych wyzwań protetyki – czyli możliwości odczuwania dotyku, temperatury oraz bólu poprzez sztucznie stworzone tkanki.

Naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins opracowali ultranowoczesną e-skórę, która po nałożeniu na protezę umożliwia odczuwanie kilku bodźców dotykowych. Wynalazek szczegółowo opisano w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego “Science Robotics”.

Nasza skóra zawiera sieć receptorów, które przekazują informacje do mózgu, dzięki czemu potrafimy odczuć, czy to, co dotykamy, jest gładkie, gorące, zimne, twarde, miękkie itd. Badaczom udało się póki co osiągnąć połowiczny sukces – stworzona przez nich e-skóra przekazuje informacje na temat krzywizny i ostrości obiektu.

„Po wielu latach poczułem, że z powrotem posiadam dłoń” – powiedział jeden z ochotników testujących wynalazek – „Mogę odczuwać ból, wiedząc, że moja ręka nie znajduje się w niebezpieczeństwie”.

Podarowanie ludziom możliwości odczuwania bólu w protezach zastępujących ich utracone kończyny to tylko jedna strona medalu dzisiejszej protetyki. Naukowcy są zdania, że rozwój tego typu technologii może dać szansę na stworzenie robotów jeszcze bardziej podobnych do ludzi, które będą odczuwać bodźce w taki sam sposób, co my.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.