Ełbasy rozjemca

Opublikowano: 27.06.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 430

Podczas szczytu przywódców Uzbekistanu i Kazachstanu w Taszkiencie Nursułtan Nazarabajew zaproponował Islamowi Karimowowi pośrednictwo w trudnych rozmowach z władzami Kirgistanu i Tadżykistanu w sprawie inwestycji wodnych w makroregionie.

Temat ten należy do szczególnie wrażliwych – a Uzbecy posuwali się nawet do grożenia sąsiadom wojną w związku z planami budowy nowych elektrowni wodnych w górnym biegu środkowoazjatyckich rzek – Rogun na Wachsz (dopływie Amu-darii) w Tadżykistanie i Kambarata na Naryn (po połączeniu z Kara-Darią tworzącym Syr-Darię) w Kirgistanie.. Prezydent N. Nazarbajew podkreślił, że nie należy na silę doszukiwać się sprzeczności we wzajemnych relacjach – a wszelkie konflikty muszą być rozwiązywane w drodze negocjacji i zrozumienia. Pewna zbieżność stanowisk między Kazachami i Uzbekami wynika jednak z faktu, iż nowe inwestycje faktycznie mogą zakłócił gospodarkę wodną dla ich państw – a ponadto nadmiernie wzmocnić gospodarczą i strategiczną pozycję Biszkeku i Duszanbe. Jednak w przeciwieństwie do swego awanturniczego, uzbeckiego odpowiednika – kazachski Ełbasy wie, że rolą Astany jest przewodnictwo w regionie, a więc godzenie sprzecznych racji i szukanie kompromisowych rozwiązań – a także możliwości kooperacji wszystkich czterech zainteresowanych państw.

Pól współpracy jest zresztą więcej – a jednym z ważniejszych jest walka z ekstremizmem islamskim, inspirowanym przez arabskich sojuszników Ameryki. Z inicjatywą koordynacji polityki religijnej – skoordynowanej z działaniami na rzecz bezpieczeństwa regionalnego wystąpił ostatnio Abdulatif Zumabajew, szef Państwowego Komitetu ds. Wyznań Kirgistanu. Wspólne biuro ds. zwalczania ekstremistów religijnych, prowokujących także konflikty na tle etnicznym – miałoby zostać wyposażone w odpowiednie kompetencje, pozwalające na zwalczanie terroryzmu. Wspólny monitoring mógłby zostać rozszerzony całą WNP, zgodnie z propozycją szefa polityki religijnej Kazachstanu, Kairata Lama Szarifa, który zwrócił uwagę na destrukcyjną rolę „misjonarzy”z Arabii Saudyjskiej, Libanu, Turcji i Indii. – Świat jest u progu nowych wojen religijnych, niczym w średniowieczu. Wymaga to od nas tak naukowego przygotowania, jak i praktycznego przeciwdziałania – przekonywał K. L. Szarif podczas zorganizowanej w Astanie konferencji „Rola religii w krajach WNP”.

Choć adaptowana przez kraje WNP frazeologia antyekstremistyczna i antyterrorystyczna przypomina propagandę stosowaną dotąd przez blok atlantycki – wydaje się jednak, że jej skutki mogą być zupełnie przeciwne niż w przypadku strategii Waszyngtonu. Ostatecznie „ekstremista” to przecież, jak wiadomo ten, kto utrudnia nam osiągnięcie naszych geopolitycznych celów.

Autor: karo
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.