Ekstremalna zima kurczy zwoje mózgowe

Opublikowano: 08.12.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1219

Zwoje mózgowe niemieckich polarników zmniejszyły się po 14-miesięcznym zimowaniu na stacji na Antarktydzie, czytamy we wspólnym oświadczeniu berlińskiej kliniki Charité i Instytutu Maxa Plancka opublikowanym na portalu „EurekAlert”.

W sumie w badaniu zgodziło się wziąć udział dziewięciu uczestników ekspedycji na niemieckiej stacji antarktycznej Neumayer – pięciu mężczyzn i cztery kobiety. Naukowcy próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób warunki życia w całkowitej izolacji na tle polarnej zimy i braku przestrzeni osobistej mogą wpływać na strukturę i rozmiar mózgu. Byli szczególnie zainteresowani stanem hipokampu – parzystego narządu, którego części znajdują się w różnych półkulach mózgu, ale są połączone między sobą specjalnymi włóknami nerwowymi.

Przed, w trakcie i po ekspedycji dziewięciu ochotników przeszło testy zdolności poznawczych, oddało próbki krwi do badań, a strukturę ich mózgu zarejestrowano za pomocą MRI. Analogiczne testy przeprowadzono z udziałem grupy kontrolnej składającej się również z dziewięciu osób.

Ostateczne pomiary wykazały, że zakręt zębaty hipokampu, który odpowiada za myślenie przestrzenne i formatowanie pamięci, jest mniejszy u polarników niż u przedstawicieli grupy kontrolnej. To samo dotyczyło poziomu białka BDNF – substancji stymulującej i wspierającej rozwój neuronów.

Kierownik projektu doktor Alexander Stan nazwał wyniki badania ważnymi, chociaż przyznał, że należy je traktować ostrożnie ze względu na niewielką liczbę uczestników eksperymentu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o