Ekstradycja Rosjanina oskarżonego ws. tragicznego pożaru

Opublikowano: 07.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 350

Sąd Apelacyjny w Warszawie podjął decyzję o ekstradycji do Rosji obywatela tego kraju Wiaczesława Wiszniewskiego, byłego dyrektora generalnego firmy, będącej właścicielem centrum handlowego „Zimowa wiśnia”, który spłonął w Kemerowie w marcu ubiegłego roku.

https://www.youtube.com/watch?v=tpAMiCh2ZVI

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uwzględnił zażalenia i utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie, które tym sposobem stało się prawomocny – poinformował warszawski Sąd Okręgowy.

Sprawa została przekazana ministrowi sprawiedliwości, który ma podjąć ostateczną decyzją o ekstradycji.

Pożar w czteropoziomowym centrum handlowym „Zimowa wiśnia” w Kemerowie wybuchł 25 marca 2018 roku. Ogień pojawił się na górnym piętrze, gdzie mieściło się kilka sal kinowych i strefy rozrywkowe dla dzieci. W wyniku pożaru zginęły 64 osoby, w tym 41 dzieci.

Po tragicznym pożarze w ramach postępowania aresztowano 15 osób. Wśród oskarżonych w sprawie są właściciele i zarządcy budynku, ochroniarz, teraz byli już kierownicy lokalnego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, a także osoby odpowiedzialne za oddanie centrum handlowego do użytku, sygnalizację pożarową i bezpośrednie gaszenie ognia na miejscu zdarzenia.

W działaniach Wiszniewskiego śledczy upatrują oznak przestępstwa, przewidzianych w części 5 art. 291 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (przekazanie łapówki).

Według ustaleń policji w latach 2013-2014 Wiaczesław Wiszniewski przy udziale pośrednika dał łapówkę w wysokości 7 mln rubli (około 110 tys. dolarów) kierownik inspekcji nadzoru budowlanego obwodu kemerowskiego Tanzilii Komkowej, jej synowi Eduardowi Komkowowi i dyrektorowi generalnemu spółki „ISL Resurs” Nikicie Czeredniczence (wszyscy troje również są figurantami tego dochodzenia).

Rosjanin został zatrzymany w Polsce na wniosek Rosji. Sąd wydał wcześniej zaoczny nakaz aresztowania i wystawił za mężczyzną międzynarodowy list gończy, ponieważ według danych śledczych Wiszniewski jeszcze w 2016 roku wyjechał z Rosji i mieszkał w Hiszpanii.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.