Eksperyment z dochodem bezwarunkowym w Indiach

Opublikowano: 26.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5286

Sikkim to jeden z najmniejszych stanów w Indiach, położony w Himalajach. Tamtejsze władze zamierzają wypróbować na swoich obywatelach bezwarunkowy dochód gwarantowany. W ramach tego eksperymentu, wszyscy mieszkańcy będą otrzymywać określoną kwotę pieniędzy bez względu na ich status.

Sikkim to najbardziej postępowy stan w Indiach. Już w 1998 roku wprowadzono tam zakaz używania plastikowych toreb. Tamtejszy rząd uruchomił również program, który zapewnił wszystkim obywatelom solidne mieszkania. W ostatnich latach wprowadzono także zakaz stosowania pestycydów i nawozów.

Sikkim charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem ubóstwa, który utrzymuje się na poziomie około 8%. To bardzo mało w porównaniu do niemal 30% w skali całego kraju. Tamtejszy rząd przeznacza 5% PKB na 950 programów socjalnych i wkrótce uruchomi kolejny w postaci bezwarunkowego dochodu gwarantowanego w odpowiedzi na powszechną robotyzację zawodów.

W indyjskim stanie Sikkim mieszka ponad 610 tysięcy ludzi. Oznacza to, że będzie to największy jak dotąd eksperyment z dochodem podstawowym na świecie. Program ten zostanie uruchomiony najpóźniej w 2022 roku. W chwili obecnej nie wiadomo, jakie kwoty będą otrzymywać mieszkańcy.

Bezwarunkowy dochód gwarantowany ma zapewniać wszystkim obywatelom comiesięczny zastrzyk gotówki – bez względu na zarobki. Pieniądze te mają stanowić niezbędne minimum dla przetrwania. Zwolennicy tego programu wskazują, że w przyszłości będzie on wręcz konieczny, gdy automatyzacja miejsc pracy przyczyni się do masowego bezrobocia. Z drugiej strony, przeciwnicy uważają, że „darmowe” pieniądze zniechęcą ludzi do pracy, a władza będzie mogła uzyskać jeszcze większą kontrolę nad społeczeństwem.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: IndianExpress.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 27.01.2019 08:43

    Dzielona władza ; Ja, daję sobie i każdy ma ! Władza sprawowana próbuje dać, a dając odbiera, i nic nie ma. Ludzie nie muszą pracować ,by być ludźmi. Roboty ,automaty produkują to, co zaspakaja potrzeby ludzi. Ludzi potrzeba stworzenia raju dla siebie / każdy!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.