Eksperyment z dochodem bezwarunkowym w Indiach

Opublikowano: 26.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5021

Sikkim to jeden z najmniejszych stanów w Indiach, położony w Himalajach. Tamtejsze władze zamierzają wypróbować na swoich obywatelach bezwarunkowy dochód gwarantowany. W ramach tego eksperymentu, wszyscy mieszkańcy będą otrzymywać określoną kwotę pieniędzy bez względu na ich status.

Sikkim to najbardziej postępowy stan w Indiach. Już w 1998 roku wprowadzono tam zakaz używania plastikowych toreb. Tamtejszy rząd uruchomił również program, który zapewnił wszystkim obywatelom solidne mieszkania. W ostatnich latach wprowadzono także zakaz stosowania pestycydów i nawozów.

Sikkim charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem ubóstwa, który utrzymuje się na poziomie około 8%. To bardzo mało w porównaniu do niemal 30% w skali całego kraju. Tamtejszy rząd przeznacza 5% PKB na 950 programów socjalnych i wkrótce uruchomi kolejny w postaci bezwarunkowego dochodu gwarantowanego w odpowiedzi na powszechną robotyzację zawodów.

W indyjskim stanie Sikkim mieszka ponad 610 tysięcy ludzi. Oznacza to, że będzie to największy jak dotąd eksperyment z dochodem podstawowym na świecie. Program ten zostanie uruchomiony najpóźniej w 2022 roku. W chwili obecnej nie wiadomo, jakie kwoty będą otrzymywać mieszkańcy.

Bezwarunkowy dochód gwarantowany ma zapewniać wszystkim obywatelom comiesięczny zastrzyk gotówki – bez względu na zarobki. Pieniądze te mają stanowić niezbędne minimum dla przetrwania. Zwolennicy tego programu wskazują, że w przyszłości będzie on wręcz konieczny, gdy automatyzacja miejsc pracy przyczyni się do masowego bezrobocia. Z drugiej strony, przeciwnicy uważają, że „darmowe” pieniądze zniechęcą ludzi do pracy, a władza będzie mogła uzyskać jeszcze większą kontrolę nad społeczeństwem.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: IndianExpress.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Dzielona władza ; Ja, daję sobie i każdy ma ! Władza sprawowana próbuje dać, a dając odbiera, i nic nie ma. Ludzie nie muszą pracować ,by być ludźmi. Roboty ,automaty produkują to, co zaspakaja potrzeby ludzi. Ludzi potrzeba stworzenia raju dla siebie / każdy!