Egipscy radykałowie odcięci od meczetów

Opublikowano: 16.09.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 400

Rząd Egiptu zamierza zakazać przemawiania w meczetach około 55 tysiącom imamów w całym kraju, poinformował minister do spraw religii Mohammad Mokhtar Gomaa.

Decyzja ta ma na celu ograniczenie działalności zwolenników byłego prezydenta Mursiego, obalonego przez ludową rewoltę popartą przez wojsko. Minister oznajmił, że klerycy nie mają licencji na publiczne wygłaszanie kazań, uważani są za fundamentalistów i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. „Dzięki tej decyzji głoszenie kazań zostanie ujęte w ramy prawa i będą mogli to robić tylko autoryzowani duchowni”, powiedział minister.

Zakaz uderzy w wiele małych, nieformalnie działających meczetów i miejsc, gdzie wygłaszane są spontaniczne kazania. Władze chcą w ten sposób ograniczyć Egipcjanom dostęp do radykalnych idei i rozpowszechniać umiarkowaną wersję islamu.

Tymczasem egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały wczoraj w stołecznym metrze około 20 zwolenników organizacji „Bracia Muzułmanie”, którzy wykrzykiwali antyrządowe hasła i uniemożliwiali przejście pasażerom metra.

W piątek i w sobotę próby zorganizowania ulicznych wystąpień przez zwolenników obalonego przez wojskowych prezydenta islamisty Muhammada Mursiego nie powiodły się. Policja i mieszkańcy Kairu, którzy wyszli na ulice, aby wesprzeć rząd Hazima al-Biblawi, zagrodzili im drogę na place Kairu.

Autorstwo: PJ (akapity 1-3, na podst. english.alarabiya.net), Głos Rosji (akapit 4, 5)
Źródła: Euroislam, Głos Rosji
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o