Edukacja grozi krótkowzrocznością

Opublikowano: 18.06.2018 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 699

Im więcej lat dana osoba spędza na nauce, tym większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się u niej krótkowzroczność – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania).

Chociaż badań na temat związku pomiędzy edukacją a krótkowzrocznością przeprowadzono już wiele, do tej pory nie stwierdzono, czy to nauka sprzyja pogorszeniu wzroku, czy to osoby z krótkowzrocznością odczuwają większy pociąg do wiedzy, czy też w grę wchodzi zupełnie inny czynnik pośredniczący. Brytyjscy badacze postanowili więc przyjrzeć się temu zjawisku jeszcze raz.

Specjaliści przeanalizowali 44 warianty genetyczne związane z miopią (krótkowzrocznością) oraz 69 wariantów genetycznych związanych z długością edukacji wśród prawie 68 tys. osób w wieku od 40 do 69 lat. W swojej pracy zastosowali tzw. randomizację mendlowską – metodę umożliwiającą wnioskowanie o potencjalnym związku przyczynowo-skutkowym.

Wyniki badania pokazały, że każdy dodatkowy rok nauki wiąże się z pogorszeniem wzroku o około 0,27 dioptrii.

Nie wykazano natomiast, by krótkowzroczność popychała dzieci do spędzania większej ilości czasu w szkole.

Przypuszcza się, że za rozwój miopii odpowiadają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. znikomy kontakt z naturalnym światłem słonecznym. Według najnowszych danych duże wymagania edukacyjne i ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu spowodowały, że w rejonie Azji Wschodniej krótkowzroczność dotyka prawie 50 proc. maluchów kończących szkołę podstawową.

W Stanach Zjednoczonych na krótkowzroczność cierpi około 30-50 proc. populacji osób dorosłych, w Azji Wschodniej odsetek ten sięga 80, a nawet 90 proc.

Szacuje się, że do 2050 roku liczba przypadków miopii na świecie wzrośnie od 1,4 miliarda do 5 miliardów osób, co oznacza, że na krótkowzroczność będzie cierpiała około połowa ludzkości. Jednej dziesiątej z nich będzie groziła ślepota.

„Nasze badanie pokazuje, że dłuższa edukacja sprzyja rozpowszechnianiu się miopii, i podkreśla potrzebę dalszych badań i dyskusji na temat praktyk edukacyjnych, które umożliwiłyby osiąganie dobrych wyników bez ryzyka pogorszenia wzroku” – podsumowują autorzy badania.

Oryginalny artykuł na temat badania ukazał się na łamach czasopisma „BMJ”.

Zdjęcie: andreas160578 (CC0)
Na podstawie: BMJ.com
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.