Dziwny dźwięk dochodzący z Karaibów

Opublikowano: 24.06.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 477

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zdołali nagrać dziwny dźwięk pochodzący z Morza Karaibskiego. To tajemnicze zjawisko jest, ich zdaniem zapowiedzią zmian klimatycznych.

Eksperci z University of Liverpool prowadzili obserwacje dynamiki oceanu i zauważyli dziwny hałas, który był tak silny, że udało się go nagrać nawet z kosmosu. Wcześniej naukowcy nie spotkali się z takim zjawiskiem.

Obszar Karaibów jest bardzo ważnym miejscem w strefie globalnej cyrkulacji atmosferycznej. To właśnie tam swoją dynamikę i ciepło, uzyskuje prąd zatokowy, Golfsztrom. Naukowcy analizują strumienie ciepłej i zimnej wody krążące w oceanach na naszej planecie.

Dziwaczny dźwięk ma z tym ich zdaniem jakiś związek. Brytyjscy specjaliści stwierdzili nawet, że Morze Karaibskie działa jak gigantyczny “gwizdek” emitując odgłos, niesłyszalny dla człowieka, ale wystarczająco donośny, aby można go było nagrać nawet z satelity. Po przetworzeniu na częstotliwości słyszalne dla człowieka brzmi to mniej więcej tak.

Naukowcy zauważyli, że odpowiadają za to propagujące się powoli fale Rossby’ego, czyli fale oceaniczne w skal makro, które powstają na skutek siły Coriolisa. Rezonują one z dnem morskim i prawdopodobnie tak właśnie powstaje niezwykły “gwizd Rossby’ego” emitowany przez Morze Karaibskie.

Na podstawie: News.Liverpool.ac.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.