Dziura ozonowa nad Arktyką wkrótce się zamknie

Opublikowano: 07.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 83

Gigantyczna dziura ozonowa, która utworzyła się nad Arktyką z powodu niskich temperatur w stratosferze, zamknie się do połowy kwietnia, donosi Europejska Agencja Kosmiczna.

„Od 14 marca warstwa ozonu nad Arktyką spadła do poziomu, który jest zwykle uważany za poziom dziury ozonowej i wynosi mniej niż 220 jednostek Dobsona (warstwa ozonu 2,2 milimetra przy standardowym ciśnieniu i temperaturze – red.). Oczekujemy, że dziura ponownie się zamknie w połowie kwietnia” – przytoczono w komunikacie na stronie internetowej ESA słowa pracownika Niemieckiego Centrum Aerokosmicznego DLR Diego Loyola.

Naukowcy zauważyli, że niewielkie dziury ozonowe czasami pojawiają się nad biegunem północnym, ale teraz zjawisko to jest znacznie większe niż wcześniej obserwowano.

Powierzchnia dziury ozonowej, którą obserwuje europejski satelita Sentinel-5P, wystrzelony na orbitę przez rosyjską rakietę nośną Rokot z kosmodromu Plesieck w 2017 roku, wynosi około 1 miliona kilometrów kwadratowych. Naukowcy z DLR łączą jej pojawienie się z niezwykłymi warunkami atmosferycznymi, w tym z mroźnymi temperaturami w stratosferze, co doprowadziło do gwałtownego spadku poziomu ozonu.

Ozon w stratosferze chroni życie na Ziemi przed promieniami ultrafioletowymi światła słonecznego. Nad Antarktydą dziura ozonowa powstaje co roku jesienią i trwa 3-4 miesiące; jej rozmiar sięga 20-25 milionów kilometrów kwadratowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o