Dziennikarz Julian Assange jest torturowany

Opublikowano: 02.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2027

Po zakończeniu w Londynie procesu apelacyjnego w sprawie ekstradycji do USA dziennikarza i wydawcy Juliana Assange’a trzeba będzie długo czekać na wyrok. To urządza Amerykanów, bo pragną, by siedział w więzieniu do śmierci za ujawnienie w mediach zbrodni armii amerykańskiej w Iraku i Afganistanie. Tymczasem specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur Szwajcar Nils Melzer twierdzi, że brytyjskie władze penitencjarne chcą go doprowadzić do śmierci już w Wielkiej Brytanii, co sprawi, że ekstradycja nie będzie potrzebna.

W styczniu tego roku brytyjski sąd oddalił amerykańskie żądanie ekstradycji dziennikarza, który pozostaje w izolacji już ponad 9 lat ze względu na „bezpieczeństwo więźnia”, zagrożenie samobójstwem. Nils Melzer uważa, że problemy psychologiczne Assange’a są rezultatem nadużyć i tortur stosowanych przez Brytyjczyków i „byłoby tragedią”, gdyby dziennikarz zmarł w więzieniu specjalnym Belmarsh pod Londynem, gdzie siedzi. Melzer mógł odwiedzić raz Assange’a wraz z lekarzami, których zdaniem jego życie jest w niebezpieczeństwie.

W czasie sprawy apelacyjnej amerykańscy prawnicy przekonywali, że Assange nigdy przed uwięzieniem nie miał problemów psychicznych i „ma wszelkie powody, by przesadzać swoje objawy”. Zdaniem Melzera, Assange nie jest chory psychicznie: „to człowiek odporny i inteligentny”, lecz pojawiły się problemy zdrowotne spowodowane długą, pełną izolacją i torturami. „Nie da się pomóc komuś wyzdrowieć po torturach kontynuując tortury” – argumentuje Melzer.

Według niego, nie ma żadnego powodu, by trzymać Assange’a w więzieniu specjalnym, bo nie odbywa tam żadnej kary – powinien pozostać najwyżej w areszcie domowym, w oczekiwaniu na wyrok. Proces dziennikarza pozostaje prawną farsą. Podczas gdy dyskutuje się o zdrowiu więźnia, całość amerykańskiego oskarżenia do o „szpiegostwo” legła w gruzach, gdyż główny świadek oskarżenia przyznał publicznie, że kłamał i teraz sam siedzi w więzieniu. Farsa trwa przy posłusznym milczeniu wielkich mediów, które obficie korzystały kiedyś z pracy Assange’a.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 07.11.2021 12:58

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.