Dzieci nie będą musiały modlić się w szkole

Opublikowano: 21.11.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1312

Rodzice dzieci, które uczęszczają do jednej ze szkół przejętych przez The Oxford Diocesan Schools Trust, wygrali sądową batalię o zniesienie obowiązku modlitwy podczas szkolnych zebrań. Przedstawiciele katolickiej organizacji zobowiązali się do zapewnienia alternatywnej formy spędzania czasu dzieciom nie chcącym uczestniczyć w modlitwach. Dodatkowo, nauczyciele nie będą już rozdawać wszystkim uczniom „Biblii”, szkoły zrezygnują też z uroczystych mszy z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.

Lee and Lizanne Harris skierowali sprawę do sądu, bo ich daniem dzieci nie powinny być zmuszane do praktyk religijnych. Na kroki prawne zdecydowali się po tym, jak odkryli, że ich dzieci, wbrew ich woli, modlą się i oglądają filmy przedstawiające sceny biblijne, w tym ukrzyżowanie Chrystusa. Do sytuacji tych dochodziło w szkole podstawowej w Burford podczas akademii i zebrań.

Harrisowie uznali, że placówka indoktrynuje uczniów naruszając ich prawo do wolności wyznania. Podobnego zdania był sędzia, który uznał, że szkoła musi zapewnić uczniom również świecką formę zgromadzenia.

Oxford Diocesan Schools Trust, zgodził się spełnić wszystkie prośby rodziców, szkoły prowadzone przez organizację zaproponują dodatkowe formy spędzania czasu dla uczniów nie chcących się modlić. Rodzice sami zdecydują jaki model wychowania wybierają, katolicki czy świecki.

Lee i Lizanne Harris powiedzieli: „Cieszymy się, że szkoła zgodziła się zapewnić naszym dzieciom alternatywne formy zgromadzeń. Uważamy, że dotychczasowe rozwiązania nie były odpowiednie nie tylko dla naszych ale wszystkich dzieci”.

Organizacje działające na rzecz sekularyzacji brytyjskiego szkolnictwa, oceniają wyrok londyńskiego sądu za przełomowy. Pozwoli on na odejście od staroświeckiego modelu, w którym codzienna modlitwa odgrywała ważną rolę. Społecznicy chcą by szkoły koncentrowały się na wzajemnym poszanowaniu uczniów, oraz na wspieraniu indywidualnego rozwoju dziecka, bez względu na kierunek jaki obierze.

Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o