Działaczka na rzecz prawa do ziemi wyszła z więzienia

Opublikowano: 22.08.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 420

W odpowiedzi na wieści, że obrończyni praw człowieka Tep Vanny została zwolniona z więzienia po ułaskawieniu przez króla po ponad 700 dniach w areszcie.

Minar Pimple, starszy dyrektor Amnesty International ds. operacji globalnych, powiedział: “Wiadomość, że Tep Vanny ponownie połączyła się z rodziną po ponad dwóch latach niesłusznego więzienia za jej pokojowy aktywizm, jest powodem do świętowania. Tep Vanny cierpiała z powodu wielu naruszeń jej praw – od bezpodstawnych, politycznie motywowanych oskarżeń po niesprawiedliwe procesy – i nigdy nie powinna była zostać uwięziona. Oprócz umożliwienia Tep Vanny wznowienia działalności aktywistycznej bez obawy o dalsze represje, władze Kambodży muszą unieważnić wszystkie wyroki skazujące ją i zawiesić dochodzenie w sprawie wszelkich innych zarzutów. Ponadto wielu innych obrońców praw człowieka i więźniów sumienia wciąż trzymanych w więzieniach w kraju musi zostać natychmiastowo i bezwarunkowo uwolnionych”.

23 lutego 2017 r. Sąd Pierwszej Instancji w Phnom Penh skazał Tep Vanny za „umyślną przemoc w okolicznościach obciążających” i skazał ją na dwa lata i sześć miesięcy więzienia. Wyrok został oparty na jej pokojowym uczestnictwie w proteście z marca 2013 r. przed domem premiera Hun Sena, wzywającym do uwolnienia jednego z arbitralnie zatrzymanych członków społeczności Boeung Kak Lake.

Tep Vanny została również zobowiązana do zapłacenia grzywny w wysokości pięciu milionów kambodżańskich rielów (około 1250 USD), a także dziewięciu milionów rielów odszkodowań dla dwóch powodów, którzy są członkami Phnom Penh w dystrykcie Daun Penh.

27 lipca 2017 r. i ponownie 7 lutego 2018 r., Sąd Apelacyjny w Phnom Penh podtrzymał zarówno wyrok skazujący i karę więzienia.

Amnesty International uznało Tep Vanny za więźniarkę sumienia, która była więziona wyłącznie za pokojowe działania na rzecz praw człowieka. Jej historia była częścią globalnej kampanii “Odważni”, a ponad 200 000 osób z całego świata przyłączyło się do apelu o jej uwolnienie.

Amnesty.org.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o