Skażą dwóch Tanzańczyków za „fałszywe informacje”

Opublikowano: 31.10.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Dwóch obywateli Tanzanii zostało oskarżonych na podstawie prawa internetowego (Cybercrimes Act) obowiązującego w tym kraju od kwietnia 2015 roku. Zarzucono im publikację „fałszywych informacji” na portalach społecznościowych.

Ustawa została napisana w celu zapobiegania pornografii dziecięcej, cyberprzemocy, wykorzystywania danych osobowych, szerzeniu treści rasistowskich i ksenofobicznych, nielegalnemu pobieraniu danych i publikacji fałszywych informacji. Pomimo krytyki opozycji, użytkowników portali społecznościowych oraz działaczy na rzecz praw obywatelskich, ustawa została wprowadzona w życie prawie bezdyskusyjnie. Prezydent Jakaya Kikwete podpisał ją w maju 2015 roku.

Benedict Angelo Ngonyani, 24-letni student Dar es Salaam Institute of Technology, został oskarżony za publikację treści, które zostały uznane za „nieprawdziwe lub nie potwierdzone przez władze”. W swoim poście na Facebooku napisał, że Tanzański dowódca Obrony Narodowej był hospitalizowany po spożyciu zatrutego posiłku. Władze twierdzą, że Ngonyani zamieścił te informacje wiedząc, że są one nieprawdziwe.

Sospiter Jonas został oskarżony o „nadużycie internetu” po tym, jak na swoim profilu facebookowym opublikował post dotyczący premiera Tanzanii. W poście Jonas napisał, że premier Mizengo Pinda „może zostać jedynie kaznodzieją”.

Przeciwnicy ustawy dotyczącej cyberprzemocy tłumaczą, że daje ona policji za dużo swobody bez uprzedniego zweryfikowania podejrzeń. Policja może bezpodstawnie odebrać sprzęt elektroniczny w celu odzyskania danych przechowywanych na dysku. Ponadto władze mogą teraz prześladować działaczy społecznych oraz zwykłych użytkowników portali społecznościowych, co dało się zauważyć na przykładzie sprawy Jonasa i Ngonyani.

Jak podają władze Tanzanii, obu mężczyznom zostały przedstawione zarzuty na podstawie punktu 16 Aktu o cyberprzemocy, który zakazuje publikowania nieprawdziwych informacji. Obecnie nie ma informacji na temat dalszych losów obu mężczyzn.

Autorstwo: Ndesanjo Macha
Tłumaczenie: Agata Vyhnankova
Źródło: pl.GlobalVoices.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o