Dwie załogowe misje kosmiczne USA

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 738

Komercyjni partnerzy NASA, Boeing i SpaceX planują testy, które już w bieżącym roku umożliwią im uzyskanie licencji zezwalającej na organizowanie lotów załogowych. Celem prowadzonego przez NASA Commercial Crew Program jest stworzenie bezpiecznego systemu transportu ludzi z terytorium USA na Międzynarodową Stację Kosmiczną i ich powrót na Ziemię.

Pojazd Starliner firmy Boeing będzie wynoszony przez rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance z kompleksu startowego 41, a kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX będzie startowała za pomocą rakiet Falcon 9 z legendarnego kompleksu startowego 39A. To stamtąd startowały misje Apollo i promy kosmiczne.

Po przeprowadzeniu testowych lotów bezzałogowych i załogowych firmy dostarczą NASA dane z lotów i na ich podstawie Agencja zdecyduje, czy testowane systemy spełniają odpowiednie wymogi. Obecnie zakłada się, że w latach 2019-2024 każda z firm wykona sześć misji załogowych na MSK.

Obie firmy prowadzą testy własnych kapsuł, silników, systemów przerwania startu i awaryjnego oddzielania się kapsuły załogowej od rakiety nośnej. Testowane są też spadochrony używane podczas powrotu na ziemię oraz skafandry kosmiczne. Trwają też prace konstrukcyjne w kompleksach startowych, które mają je przygotować do prowadzenia misji załogowych.

W bieżącym roku w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku Boeing przeprowadzi bezzałogowy test awaryjnego przerwania startu. Planowany jest też bezzałogowy lot i dokowanie Starlinera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Później kapsuła powróci na ziemię. Następnie przeprowadzony zostanie podobny test z dwoma astronautami na pokładzie. Boeing, NASA i Departament Obrony będą prowadziły też wspólne ćwiczenia przyjmowania powracających z misji kapsuł załogowych. Co prawda Starliner ma lądować na lądzie, jednak ćwiczone będzie też awaryjne wodowanie kapsuły.

Z kolei w drugim kwartale bieżącego roku SpaceX planuje przeprowadzenie pierwszej bezzałogowej misji kapsuły Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Później odbędzie się test awaryjnego przerwania startu. W trzecim kwartale bieżącego roku ma zaś zostać przeprowadzony pierwszy lot załogowy Crew Dragona, w którym udział weźmie dwóch astronautów. Polecą oni na MSK.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA.gov
Zdjęcie: WikimediaImages (CC0)
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Anonymous-X 09.01.2018 16:18

    @Wilkowy

    “Czy gdybym sam zbudował sobie statek kosmiczny, mógłbym polecieć nim legalnie w kosmos? Jeśli nie, to dlaczego?”

    potrzebna jest zgoda na żeglugę powietrzną.

    “Czy kosmos jest bezpaństwowy?”

    Przestrzeń kosmiczna, nie należy do żadnego państwa.

    “Czy przestępstwo popełnione z premedytacją w przestrzeni kosmicznej na moim statku „liczy się” na Ziemi?”

    Tak, przestępstwo popełnione z premedytacją “liczy się” na ziemi.

    PS. Jak masz jeszcze takie pytania, to śmiało wal.

  2. Anonymous-X 19.01.2018 08:53

    @Wilkowy

    “Czy mogę przejąć jakąś planetę na własność i założyć na niej kolonię? pomijam oczywiście kwestie techniczne tej operacji.”

    W odpowiedzi na to pytanie, nie da się pominąć kwestii technicznych, jeśli byś posiadał takie możliwości, to mógł byś dokonać zasiedlenia jakiejś planety, czyli założyć kolonię, tego chce dokonać Elon Musk. Ale nie możesz przejąć tej planety na własność, jak również Elon Musk, nie przejmie Marsa na własność, gdy uda mu się założyć tam kolonie.

    Zapoznaj się z tym:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowe_prawo_kosmiczne

    “Czy mogę wysłać na orbitę swojego satelitę swoją rakietą? Czy też jest potrzebna jakaś zgoda? I czy uzyskanie tej zgody jest trudne?”

    Na taki lot musisz mieć zgodę z Centrum Kontroli Lotów, z uwagi na przekraczanie kilku “przestrzeni” podlegających kontroli lotów, ponieważ muszą być z tego rejonu w dniu startu usunięte wszystkie loty, a wszystkie maszyny lecące nad Krajem, muszą mieć informacje, o zamkniętej przestrzeni. O kosztach nawet nie wspominam, musisz mieć ubezpieczenie od skutków ewentualnej „kraksy” a takie ubezpieczenia są bardzo kosztowne, same formalności w tej kwestii to biurokratyczny koszmar.

    Taniej, łatwiej i szybciej będzie wynająć prywatną firmę, które zajmują się takimi przedsięwzięciami, np. firma Interorbital Systems.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.