Dopalacze odchodzą do lamusa?

Opublikowano: 16.02.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2331

W 2019 roku liczba zatruć dopalaczami była dwa razy mniejsza niż rok wcześniej. Ilość zatruć spadła z 4,3 tys. do 2,2 tys. przypadków – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Publikacja przypomina, że szpitale są zobowiązane zgłaszać do głównego inspektora sanitarnego hospitalizacje związane z używaniem dopalaczy. Jak podaje dziennik, liczba zatruć dopalaczami spada od 2010 roku, obecnie jest najniższa od lat. Pełen raport analizujący sytuację Główny Inspektorat Sanitarny opublikuje w marcu.

Zdaniem byłego krajowego konsultanta ds. toksykologii klinicznej dr n. med. Piotra Burdy wiele zmieniła nowelizacja przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Od 2018 roku osoby, które sprzedają dopalacze traktowane są tak samo, jak sprzedawcy narkotyków. Za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Dziennik dodaje, że do skuteczniejszego ścigania tego rodzaju przestępstw przyczyniła się także umowa zawarta między GIS, Policją, Prokuraturą, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i inspektorem farmaceutycznym.

Wszystkie wymienione instytucje podpisały pod koniec 2018 roku porozumienie o wspólnych działaniach.

Publikacja zaznacza, że ekspertów niepokoi nowy trend, który częściowo może zastępować zainteresowanie dopalaczami. Są to e-papierosy, po które nastolatki sięgają coraz częściej. Jak podaje „DGP”, z badań wynika, że od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Dlatego też od początku 2020 roku GIS zobowiązał szpitale, aby podobnie jak w przypadku zatruć dopalaczami zgłaszały sanepidowi przypadki zatruć e-papierosem.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 16.02.2020 10:01

    Drugi film polemizuje z pierwszym. Warto zobaczyć oba.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.