Liczba wyświetleń: 890
Według analityków amerykańska waluta jest przewartościowana.
Od początku 2017 roku indeks dolara USA spadł o ponad 8% — to największy spadek w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Zdaniem analityków amerykańska waluta na równi z chińskim juanem to światowy rekordzista pod względem zawyżonej wartości. Tymczasem do walut niedowartościowanych specjaliści zaliczają rosyjskiego rubla, lirę turecką, meksykańskie peso i południowoafrykańskiego randa.
W 2017 roku dolar amerykański zaliczył największy spadek w ciągu ostatniego dziesięciolecia — kurs amerykańskiej waluty spadł w ciągu roku o ponad 8% względem koszyka sześciu głównych walut świata (euro, japoński jen, funt szterling, dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski). Co więcej analitycy prognozują dalsze osłabienie dolara w 2018 roku.
Zdaniem ekspertów oprócz dolara USA do walut z najbardziej zawyżoną wartością należą chiński juan, bat tajlandzki, dolar nowozelandzki, rupia indyjska i korona czeska.
Według Deutsche Bank najbardziej niedowartościowane waluty na świecie to lira turecka, meksykańskie peso, malajski ringgit, południowoafrykański rand, a także rosyjski rubel. Bankierzy inwestycyjni z Goldman Sachs wcześniej nazywali te waluty najbardziej atrakcyjnymi dla strategii Carry trade, która polega na zaciąganiu pożyczek w walucie kraju o niskiej stopie procentowej, oraz lokowaniu tak uzyskanych środków w walutę kraju o wysokiej stopie. Na przykład w Turcji stopa procentowa wynosi ok. 8%, w Afryce Południowej 6,45%, a w Meksyku 7%.
Na ocenę inwestycyjną walut wpływa wysokie tempo wzrostu rynków papierów wartościowych w krajach rozwijających się, odnotowane w 2017 roku. W odróżnieniu od sytuacji w krajach rozwiniętych (które dość szybko poradziły sobie z konsekwencjami kryzysu), rynki akcyjne gospodarek przejściowych w okresie postkryzysowym były mniej stabilne.
Jeśli chodzi o rubla, to prawie we wszystkich rankingach rosyjska waluta jest określana jako niedowartościowana, co świadczy o jej możliwym umocnieniu w przyszłości.
Eksperci przypominają, że jeszcze jedną popularną metodą oceny wartości walut jest koncepcja parytetu siły nabywczej, zgodnie z którą takie same produkty mają jednakową cenę w każdym kraju (wyrażoną w dolarach USA). Tak więc jeśli ceny w jakimiś kraju są o wiele niższe, niż w innych, oznacza to, że waluta narodowa tego państwa jest niedowartościowana. Właśnie na takiej zasadzie opierają się słynne wskaźniki Latte i wskaźnik Big Maca.
Wskaźnik Big Maca — został wprowadzony przez wpływowy brytyjski tygodnik „The Economist” w 1986 roku. Zgodnie z tym indeksem w 2017 roku najbardziej przewartościowane waluty były obracane w krajach Europy — Szwajcarii, Norwegii i Szwecji. Dolar amerykańskie zajął czwarte miejsce na liście walut z zawyżoną wartością.
Najtańszego Big Maca w 2017 roku można było kupić za ukraińskie hrywny. Niedowartościowany był również funt egipski, malajski ringgit, południowoafrykański rand, dolar tajwański i rosyjski rubel.
Inne oceny przynosi indeks latte, opracowany przez gazetę The Wall Street Journal. Dziennik porównał siłę nabywczą walut w oparciu o cenę kawy latte, sprzedawanej w sieci Starbucks. Jednak również ten wskaźnik pokazał, że liderem wśród krajów z przewartościowaną walutą jest Szwajcaria, a zaraz po niej Hongkong i Singapur.
Najtańsze standardowe latte (Latte Tall) można kupić w Kairze, gdzie będzie kosztować o 57% mniej, niż w Nowym Jorku i o 73% taniej, niż w Zurychu.
Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com