Dolar najbardziej przewartościowaną walutą świata

Opublikowano: 22.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 806

Według analityków amerykańska waluta jest przewartościowana.

Od początku 2017 roku indeks dolara USA spadł o ponad 8% — to największy spadek w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Zdaniem analityków amerykańska waluta na równi z chińskim juanem to światowy rekordzista pod względem zawyżonej wartości. Tymczasem do walut niedowartościowanych specjaliści zaliczają rosyjskiego rubla, lirę turecką, meksykańskie peso i południowoafrykańskiego randa.

W 2017 roku dolar amerykański zaliczył największy spadek w ciągu ostatniego dziesięciolecia — kurs amerykańskiej waluty spadł w ciągu roku o ponad 8% względem koszyka sześciu głównych walut świata (euro, japoński jen, funt szterling, dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski). Co więcej analitycy prognozują dalsze osłabienie dolara w 2018 roku.

Zdaniem ekspertów oprócz dolara USA do walut z najbardziej zawyżoną wartością należą chiński juan, bat tajlandzki, dolar nowozelandzki, rupia indyjska i korona czeska.

Według Deutsche Bank najbardziej niedowartościowane waluty na świecie to lira turecka, meksykańskie peso, malajski ringgit, południowoafrykański rand, a także rosyjski rubel. Bankierzy inwestycyjni z Goldman Sachs wcześniej nazywali te waluty najbardziej atrakcyjnymi dla strategii Carry trade, która polega na zaciąganiu pożyczek w walucie kraju o niskiej stopie procentowej, oraz lokowaniu tak uzyskanych środków w walutę kraju o wysokiej stopie. Na przykład w Turcji stopa procentowa wynosi ok. 8%, w Afryce Południowej 6,45%, a w Meksyku 7%.

Na ocenę inwestycyjną walut wpływa wysokie tempo wzrostu rynków papierów wartościowych w krajach rozwijających się, odnotowane w 2017 roku. W odróżnieniu od sytuacji w krajach rozwiniętych (które dość szybko poradziły sobie z konsekwencjami kryzysu), rynki akcyjne gospodarek przejściowych w okresie postkryzysowym były mniej stabilne.

Jeśli chodzi o rubla, to prawie we wszystkich rankingach rosyjska waluta jest określana jako niedowartościowana, co świadczy o jej możliwym umocnieniu w przyszłości.

Eksperci przypominają, że jeszcze jedną popularną metodą oceny wartości walut jest koncepcja parytetu siły nabywczej, zgodnie z którą takie same produkty mają jednakową cenę w każdym kraju (wyrażoną w dolarach USA). Tak więc jeśli ceny w jakimiś kraju są o wiele niższe, niż w innych, oznacza to, że waluta narodowa tego państwa jest niedowartościowana. Właśnie na takiej zasadzie opierają się słynne wskaźniki Latte i wskaźnik Big Maca.

Wskaźnik Big Maca — został wprowadzony przez wpływowy brytyjski tygodnik „The Economist” w 1986 roku. Zgodnie z tym indeksem w 2017 roku najbardziej przewartościowane waluty były obracane w krajach Europy — Szwajcarii, Norwegii i Szwecji. Dolar amerykańskie zajął czwarte miejsce na liście walut z zawyżoną wartością.

Najtańszego Big Maca w 2017 roku można było kupić za ukraińskie hrywny. Niedowartościowany był również funt egipski, malajski ringgit, południowoafrykański rand, dolar tajwański i rosyjski rubel.

Inne oceny przynosi indeks latte, opracowany przez gazetę The Wall Street Journal. Dziennik porównał siłę nabywczą walut w oparciu o cenę kawy latte, sprzedawanej w sieci Starbucks. Jednak również ten wskaźnik pokazał, że liderem wśród krajów z przewartościowaną walutą jest Szwajcaria, a zaraz po niej Hongkong i Singapur.

Najtańsze standardowe latte (Latte Tall) można kupić w Kairze, gdzie będzie kosztować o 57% mniej, niż w Nowym Jorku i o 73% taniej, niż w Zurychu.

Zdjęcie: frycyk01 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.