Doda skazana za obrazę uczuć religijnych

Opublikowano: 17.01.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 384

Piosenkarka Dorota Rabczewska „Doda” została skazana przez warszawski sąd rejonowy na karę grzywny za obrazę uczuć religijnych.

W wywiadzie prasowym artystka stwierdziła w 2009 r., że “bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię”, bo – jej zdaniem – “ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”.

Zdaniem sądu Doda naruszyła uczucia religijne w sposób obiektywny, bo tak to jest odbierane “w kręgu kulturowym, z którego się ona wywodzi”.

Obrońcy piosenkarki zapowiadają apelację.

W wydanym oświadczeniu swoje oburzenie powyższym wyrokiem wyrazili działacza warszawskiej Federacji Młodych Socjaldemokratów.

“Uważamy, że wyrok sądu może być przykładem próby ograniczania wolności słowa i myśli, które to są najważniejszą wartością demokratycznego państwa prawa. Przypominamy, iż Pani Dorota Robczewska zapewniła, że nie miała zamiaru nikogo obrazić, ani tym żadnych uczuć religijnych. Federacja Młodych Socjaldemokratów stoi na stanowisku, że każdy obywatel powinien mieć możliwość wyrażania poglądu na temat różnych utworów, gdyż to jest istotą pluralizmu społecznego. Uważamy, że Sąd Rzeczpospolitej nie powinien być stroną sporu filozoficznego, światopoglądowego, ideologicznego” – czytamy w oświadczeniu.

Opracowanie: Bartosz Machalica
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

26 komentarzy

 1. Roots Chant Rising 17.01.2012 09:05

  A co z karcianymi wróżkami puszczanymi na wizji? 0700 zadzwoń a powiem Ci jaka jest przyszłość XD To nikogo nie drażni z katolików?

 2. monsternik 17.01.2012 09:53

  DO Roots Chant Rising widać że illuminaci wyprali ci mózg .

 3. wjmm 17.01.2012 11:16

  Chyba nikt rozsądny nie traktuje tej Pani poważnie. Po co więc się przejmować takimi bzdurami? Jestem wierzący, ale sprzeciwiam się jakiemukolwiek zamykaniu komuś ust. Doda Bóg osądzi, nie my.

 4. Angel 17.01.2012 12:40

  Harry zawsze powtarzał, zlikwidować cały kodeks cywilny i wszystkie przepisy o obrazie kogokolwiek, i czegokolwiek, czci i godności osobistej, utraty dobrego imienia, rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, rozpowszechniania treści szkodliwych społecznie, treści mogących zachwiać moralnością społeczną, cenzury ze względu na “dobro moralne”, i głosić pogląd rozliczenia tych którzy takie przepisy wprowadzili czyli skazywania ludzi chcących ograniczać wolność słowa w jakimkolwiek przejawie. tymczasem, nawet nie można do kogoś sobie powiedzieć ty kurwo, zamiast proszę pani a nawet przeklinać w miejscu publicznym :). ważna też jest definicja miejsca publicznego. może nim być na przykład las albo zagajnik, nieprywatny, ulica, albo upubliczniona strona internetowa.

 5. telewizor_rubin 17.01.2012 13:33

  at angel
  oczywiście można powiedzieć do kogoś “ty k****” o ile zapewni się, że nie miało się zamiaru nikogo obrazić, wtedy Federacja Młodych Socjaldemokratów wyda specjalne oświadczenie i po sprawie 😀

  Swoją drogą ciekawe co na temat powie Dorotka jak ją obsmarują gównem na łamach jednego z opiniotwórczych gazet lub portali związanych z “szołbiznesem”.

 6. taihosan 17.01.2012 14:11

  (Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 8 – wklejka tekstu opublikowanego kiedyś na WM. Dobra rada: zamiast wklejek stosuj linki.)

 7. jacekstu 17.01.2012 14:27

  koniec demokracji, oniec wolności słowa, koniec wolności wyznania
  Doda powiedziała co sądzi o katolikach i takie prawo daje jej konstytucja, jak powiem, że uważam, że ten czy tamten to idiota, który chleje wino i pali jakieś zioła to co? też mnie posadzą za obrazę, przecież mamy niby wolność słowa, wyrażania opinii itd..

 8. Velevit 17.01.2012 14:43

  A niech mnie, nawet Doda jest bystrzejsza od katolików 😀

  Btw. Niezły idiotyzm z tym karaniem za “obrazę uczuć religijnych”. Wyobraźmy sobie dorosłego człowieka wierzącego w istnienie św. Mikołaja, to jest w gruncie rzeczy zupełnie analogiczna sytuacja… czy rozsądnym jest karanie kogoś za wyrażenie opinii o tym jak idiotyczna jest wiara dorosłego człowieka w św. Mikołaja?!
  To jedna wielka dziecinada, bez kitu… i to wcale nie Doda jest gwiazdą piaskownicy w tym przypadku! 😀

 9. telewizor_rubin 17.01.2012 15:46

  To, że ktoś się wierzy w “idiotyzmy” nie znaczy nie znaczy że można go wyśmiewać. Ja codziennie widzę osoby, którym wydaje się, że Boga nie ma i nie wyśmiewam ich, nie obrażam – czyli można.
  To, że Doda myśli, że wszystko wie najlepiej i ma zajebiste IQ świadczy tylko o niej – takich osób jest pełno w przedszkolach.

  @ jacekstu
  “Art. 83.
  Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.”
  to tyle jeśli chodzi o dode i konstytucję.
  wedle zasady “twoje prawo do wolności słowa kończy się tam gdzie zaczyna się moje prawo do dania ci w pysk”

 10. Velevit 17.01.2012 15:54

  Żałosne, przecież ona tylko wyraziła swoją opinię nt. Biblii, co to ma wspólnego z wyśmiewaniem, iq, megalomanią czy czymkolwiek z wspomnianych przez Ciebie kwestii?? Jak można za coś takiego obciążyć kogoś karą finansową? Ty również masz zdaje się mentalność przedszkolaka, skoro pochwalasz tego typu praktyki.

 11. uffie 17.01.2012 16:20

  Przecież to jest istna hipokryzja sam nie wiem jakich słów użyć. W tym artykule nie podano kto został urażony i wniósł pozew a jest to mniej znany szerokiej opini publicznej senator Stanisław Kogut z okręgu nowosądeckiego (wczesniej szef kolejarskiej solidarności) nieoficjalny właściciel klubu piłkarskiego Kolejarz Stróże.Z życia wzięte; Jako prosty chłop(solidaryzujący się z lokalną społecznością) w trakcie meczu siada między kibicami (czyt. dzieci z rodzinami) Co wyczynia ten przedstawiciel naszego państwa w trakcie meczu…uszy więdną, łącznie z rzucaniem się na siatkę odgradzającą jak rozwścieczone zwierzę z inwektywami urągającymi każdemu polakowi a mówimy o przedstawicielu Państwa Polskiego. Nagrania nie mam, ale mam wielu znajomych, którzy widzieli takie zachowanie w trakcie imprezy sportowej tego pana. Po zachowaniach kilku rodzin (oddalenie sie od rozwscieczonego, krzyczącego, przeklinajacego senatora) wnioskuję,że ich uczucia( nie wiem czy religijne) zostały urażone. Ja oglądając to przedstawienie jedynie czułem wielkie zniesmaczenie i było mi po prostu wstyd kto reprezentuje Polaków. Ten wielki obrońca katolicyzmu zachowuje się jak bezrozumne zwierzę i śmie kogoś posądzać o twierdzenie, że autorzy biblii byli po winku czy po ziółku. Nie wiem czy się smaić czy płakać.

 12. Il 17.01.2012 16:22

  Doda niech się wybierze na pielgrzymkę do kopalni węgla na górnym śląsku i do górnośląskich szpitali onkologicznych w których pacjenci to ofiary skażenia środowiska wydobyciem węgla.

  ryszard nowak zamiast żerować na podatnikach niech się weźmie za uczciwą fizyczną pracę i niech publicznie wyjawi z iloma kobietami się związał i z iloma ma dzieci za pieniądze pozyskane od społeczeństwa z podatków.

  kościół rzymskokatolicki razem z członkami tej wspólnoty i z biblią muszą zostać ograniczone prawnie.

  rytułał spożywania ciała i krwi oraz teksty i wypowiedzi o płukaniu szat we krwi baranka i tym podobne jako sprzeczne z dobrymi obyczajami społecznymi MUSZĄ zostać zakazane.

  jest w Polsce jakaś organizacja która może tego dokonać?

 13. uffie 17.01.2012 16:48

  @Il “kościół rzymskokatolicki razem z członkami tej wspólnoty i z biblią muszą zostać ograniczone prawnie.”

  I kiedyś zostaną ograniczone, a w końcu zniesione, tylko musi się zmienic świadomość ludzi a co za tym idzie władza.

  “rytułał spożywania ciała i krwi oraz teksty i wypowiedzi o płukaniu szat we krwi baranka i tym podobne jako sprzeczne z dobrymi obyczajami społecznymi MUSZĄ zostać zakazane.”

  Dla zdrowego, świadomego człowieka nieskażonego żadną religią te praktyki mogą się wydawać conajmniej dziwne, żeby nie powiedzieć satanistyczne.
  Małe dziecko w czasie mszy się pyta mamy:
  -dlaczego ten Pan pije krew?
  -ksiądz nie pije krwi synku
  -ale mówił, że w kielichu jest krew i wypił to, on nas okłamuje?
  -wiesz synku to bardzo skomplikowane…
  Btw w biblii ciekawe informacje można wyczytać “A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.”(1Kor 15,13—17)

  Dzisiejsze religie czy wyznania to twory czysto ludzkie, a ich celem była i jest kontrola społeczeństwa na etapie duchowym. Kontroluje się wiarę jednostek oraz ich zachowanie się, które jest regulowane dogmatami, doktrynami i przepisami religijnymi.

 14. Velevit 17.01.2012 16:54

  Dodam jeszcze, że normalny człowiek potrafi jakoś zdzierżyć fakt istnienia różnych poglądów i przejść do porządku dziennego nad tym, że są ludzie którzy często skrajnie inaczej postrzegają różne sprawy, krytykując go czy nawet wyśmiewając.

  Również mi nieraz już zarzucano, głupotę, podatność na manipulację i nieraz wyśmiewano moje poglądy, doświadczałem już ze strony innych ludzi demonstracyjnego zniesmaczenia, pogardy moich poglądów, a nawet gestów pożałowania nad moją “żałosną” postawą, 😀 😀 Bywało, że się wkurzałem i to nie na żarty, próbowałem przekonywać do swoich poglądów, albo zupełnie na odwrót, szczerze olewałem adwersarzy… nigdy jednak, ale to nigdy, nie przeszło mi nawet przez myśl, że któryś z delikwentów zasługuje na karę grzywny, czy jakąkolwiek… Takie coś mogło się zrodzić tylko w głowach fanatyków i megalomanów uzurpujących sobie prawo do głoszenia jedynej słusznej doktryny, bądź psychopatów – paranoików z manią prześladowczą, u których każda myśl podważająca autentyczność własnej doktryny powoduje strach i histerię.

 15. Velevit 17.01.2012 17:07

  …wymyślono więc termin “obraza uczuć religijnych”, żeby zapewnić komfort bezmyślnym psychopatom, którzy rzecz jasna stanowią główny motor napędowy aparatu państwowego. Bez ich poparcia przecież żadna partia ani polityk nie mają szans się wybić.

 16. Devi 17.01.2012 17:27

  Trzeba miec nie po kolei w głowie, żeby robić taką hucpę na cześć postaci literackiej.
  od jutra zaczynam domagać się budowy pomnika Vhaerauna…

 17. Jantar 17.01.2012 21:50

  Czytam i przecieram oczy ze zdumienia. Ileż w niektórych tutejszych komentarzach zawiści i ignorancji.
  Ja to widzę tak: prostaczka plecie na temat czegoś, o czym nie ma najmniejszego pojęcia, jakieś naiwniaki pod szyldem “młodych socjaldemokratów” bronią niesłusznej sprawy a na WM rozwija się powalająca poziomem dyskusja o religijności. Uff, kiedy do Was, niektórzy “postępowi wolnomyśliciele”, dotrze sens przesłania i nauki Jezusa? Kiedy będziecie mieli odwagę się z nią zmierzyć? Potraficie się jedynie zasłaniać tchórzliwym miauczeniem o tym, jaki to kościół katolicki zły, jakie te katole obłudne. Kto jest bez winy…
  Od prawie dwóch tysięcy lat wciąż to samo.

 18. Il 17.01.2012 21:57

  jakby to w skrócie napisać?…..

  Doda powinna przebrać się za zakonnicę a najlepiej za Maryję w biało niebieskie szaty i w takim stroju zaśpiewać jakąś mądrą antyalkoholową (antywinną) i antynarkotykową tylko głosową (bez instrumentów) balladę antyklerykalno-antybiblijną najlepiej na ‘jasnej górze’ i,lub w ‘szklarskiej porębie’ (tam gdzie mieszka ‘ryszard nowak’).
  Jak menadżer lub doda wpłacą kasę na ‘wolnemedia’ to mogę spróbować napisać słowa do tej ballady.

 19. Raptor 17.01.2012 21:59

  Cóż, mogła powiedzieć, że nie wierzy w to, co w Piśmie leży i uważa to za nie wiarygodne źródło informacji… oszczędziłaby sobie kłopotów ze strony fanatyków. Ale rozumiem, że lubi być kontrowersyjna i widnieć na pierwszych stronach gazet. W rezultacie subiektywnie opłacalna inwestycja w autopromocję 😉

 20. ARTUR 17.01.2012 22:15

  Pismo Święte jest sfałszowane ,tak twierdzi Watykan i Izrael .Dlatego pracuje wspólnie powołana grupa teologów która ma napisać prawdę na podstawie dokumentów zachowanych po obu stronach ,niestety ,prace będą trwały jeszcze ok. 10 lat i do tego czasu żaden sąd nie może powoływac sie na obrazę uczuć religijnych bo zapisy w Księdze nie są zbiorem religijnym.

 21. Velevit 17.01.2012 22:26

  Pies trącał Dodę, w ogóle nie o nią tu chodzi, tylko o idiotyczny wymiar “sprawiedliwości” zajmujący się absurdalnymi sprawami i o zgrozo, wydający wyroki w imię jakichś wyimaginowanych wartości, czyli za nic de facto. Czy to nie zasługuje na komentarz?! Kontrowersyjna Doda i religia, to głównie przykuwa uwagę ludzi… w porządku, to jeszcze jestem w stanie pojąć, ale żeby sąd zajmował się takimi pierdołami, to już jest przegięcie.

 22. Velevit 17.01.2012 22:27

  @ARTUR

  Ty tak na poważnie?

 23. ARTUR 17.01.2012 22:54

  @ Velevit.Najpoważniej jak się da ,z takich rzeczy sie nie żartuje .

 24. hakalele 18.01.2012 04:31

  Tak z innej beczki, to co niedzielę, w każdym kościele, dokonuje się aktu kanibalizmu symbolicznego, czyż nie?

 25. telewizor_rubin 18.01.2012 10:07

  @ Velevit

  nie jest tu problemem a osoba (Doda), która korzysta z prawa do swobodnej wypowiedzi. Dyskusja na temat tj wypowiedzi jasno pokazuje, że są pewne granice – sąd powie czy zostały przekroczone -> wniosek prawo nie jest idiotyczne.
  Wracając do “wolności wypowiedzi” Dody jasno wyjaśniają to paremie
  Nie powinniśmy źle korzystać z (przysługującego nam) prawa
  a jeszcze bardziej pasujące do niej
  cóż znaczą ustawy bez obyczajów
  Zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem mody na poprawność polityczną. Jeśli Dorotka chce coś powiedzieć niech to zrobi w sposób bardziej subtelny – np. napisze antykatolicki limeryk – w końcu tak artystka.

 26. ARTUR 18.01.2012 13:58

  @hakalele. Musisz być jednak mocno wierzący jeśli uznajesz przemianę opłatka w ciało .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.