Liczba wyświetleń: 1794
Kobiety w Polsce żyją dłużej od mężczyzn, jednak ich starości towarzyszą problemy zdrowotne, samotność i ubóstwo.
Z raportu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, sporządzonego we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego wynika, iż polskie kobiety są bardziej schorowane od mężczyzn, nie stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a wiele z nich otrzymuje głodowe emerytury. Wśród osób otrzymujących najniższe świadczenie (do 1200 zł) jest dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Proporcje są odwrotne w grupie najwyższych emerytur: powyżej 3 tys. zł otrzymuje miesięcznie co czwarty mężczyzna i jedynie 5 proc. kobiet.
Często błędnie zakłada się, że kobiety żyją dłużej, ponieważ są zdrowsze. To jednak stereotyp: Polki oceniają swoje zdrowie i jakość życia gorzej niż polscy mężczyźni oraz ich rówieśnice z innych krajów europejskich. 52 proc. naszych rodaczek umiera na choroby krążenia – to więcej niż średnia europejska. Na drugim miejscu w rankingu śmiertelnych chorób są zbyt późno wykrywane nowotwory, np. płuc i narządów rodnych.
Według danych podawanych przez portal Forsal.pl, w grupie 70-latek ponad 30 proc. ocenia swój stan zdrowia bardzo negatywnie, w grupie 60-69 lat jest to ponad 20 proc. Dla porównania: w Irlandii złe oceny nie przekraczają kilku procent. Dane te potwierdzają inne wskaźniki – 15 proc. kobiet deklarowało problemy z samodzielnym ubieraniem się (jeden z najwyższych wskaźników w Europie). W Czechach takie kłopoty diagnozowało o połowę mniej kobiet. Z przedstawionego podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji polityki senioralnej raportu GUS wynika, że co trzecia starsza osoba odczuwa ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności związanych z samoobsługą. Problemów nastręczają nawet tak proste operacje, jak ubieranie się czy mycie.
Starość dla kobiet oznacza najczęściej samotność. Według danych GUS, ponad połowa pań po 65. roku życia to wdowy.
Źródło: NowyObywatel.pl
Tak jak w każdym kraju ukrainopodobnym – Starość to ubóstwo i choroba. Samotność dotyczy całej naszej kultury śródziemnomorskiej ale w kraju wysokorozwiniętym występują sługi z biedniejszych krajów do zmieniania pieluch staruszkom. U nas jak kogoś stać może trafić do katolickiego domu starości gdzie zamiast jesieni życia będzie miał jesień średniowiecza.
Ciekawe jaki odsetek z ww. samotnych kobiet miała starszych partnerów – i o ile starszych…?