Dłużej i gorzej

Opublikowano: 12.03.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1550

Kobiety w Polsce żyją dłużej od mężczyzn, jednak ich starości towarzyszą problemy zdrowotne, samotność i ubóstwo.

Z raportu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, sporządzonego we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego wynika, iż polskie kobiety są bardziej schorowane od mężczyzn, nie stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a wiele z nich otrzymuje głodowe emerytury. Wśród osób otrzymujących najniższe świadczenie (do 1200 zł) jest dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Proporcje są odwrotne w grupie najwyższych emerytur: powyżej 3 tys. zł otrzymuje miesięcznie co czwarty mężczyzna i jedynie 5 proc. kobiet.

Często błędnie zakłada się, że kobiety żyją dłużej, ponieważ są zdrowsze. To jednak stereotyp: Polki oceniają swoje zdrowie i jakość życia gorzej niż polscy mężczyźni oraz ich rówieśnice z innych krajów europejskich. 52 proc. naszych rodaczek umiera na choroby krążenia – to więcej niż średnia europejska. Na drugim miejscu w rankingu śmiertelnych chorób są zbyt późno wykrywane nowotwory, np. płuc i narządów rodnych.

Według danych podawanych przez portal Forsal.pl, w grupie 70-latek ponad 30 proc. ocenia swój stan zdrowia bardzo negatywnie, w grupie 60-69 lat jest to ponad 20 proc. Dla porównania: w Irlandii złe oceny nie przekraczają kilku procent. Dane te potwierdzają inne wskaźniki – 15 proc. kobiet deklarowało problemy z samodzielnym ubieraniem się (jeden z najwyższych wskaźników w Europie). W Czechach takie kłopoty diagnozowało o połowę mniej kobiet. Z przedstawionego podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji polityki senioralnej raportu GUS wynika, że co trzecia starsza osoba odczuwa ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności związanych z samoobsługą. Problemów nastręczają nawet tak proste operacje, jak ubieranie się czy mycie.

Starość dla kobiet oznacza najczęściej samotność. Według danych GUS, ponad połowa pań po 65. roku życia to wdowy.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 12.03.2016 10:17

    Tak jak w każdym kraju ukrainopodobnym – Starość to ubóstwo i choroba. Samotność dotyczy całej naszej kultury śródziemnomorskiej ale w kraju wysokorozwiniętym występują sługi z biedniejszych krajów do zmieniania pieluch staruszkom. U nas jak kogoś stać może trafić do katolickiego domu starości gdzie zamiast jesieni życia będzie miał jesień średniowiecza.

  2. Light 12.03.2016 10:25

    Ciekawe jaki odsetek z ww. samotnych kobiet miała starszych partnerów – i o ile starszych…?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.