Dlaczego WOŚP trzyma na koncie 600 000 000 zł?

Opublikowano: 05.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6139

Niebawem po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy, a to oznacza, że wracają kontrowersje wokół fundacji Jerzego Owsiaka.

Jak nagłaśniał kilka lat temu Piotr Wielgucki, znany jako „Matka Kurka”, rozliczenia fundacji WOŚP są co najmniej niejasne. Owszem, Owsiak jakąś część zebranych pieniędzy przeznacza na sprzęt szpitalny, lecz – według niego – mamy do czynienia z licznymi nieprawidłowościami.

Wielgucki wskazywał m.in., że Owsiak nie ujawnia pełnych sprawozdań finansowych WOŚP, że prywatnie czerpie korzyści z fundacji, że część pieniędzy, które ludzie w dobrej wierze wpłacają na pomoc, przeznacza np. na zakup nieruchomości.

Teraz bloger podaje, że na koncie WOŚP znajduje się obecnie około 600 milionów złotych. „Dlaczego kasa ze zbiórek jest rozliczana latami, to już domyślcie się sami. Do każdej innej fundacji, tak funkcjonującej i finansowanej ze środków publicznych wparowałby co najmniej Urząd Skarbowy, jak nie Prokuratura Krajowa, a do WOŚP nawet TVN24 nie zagląda, bo od publicznej kasy jest Rydzyk do kopania” – pisze Wielgucki.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

 1. JedynaDroga 05.01.2024 12:16

  Jeżeli pomagać to tylko bezpośrednio.

  ” . 19.12.2023 – W 2022 r. w Polsce działało 103,4 tys organizacji non-profit ”

  Nie wszyscy dopuszczają się defraudacji, ale pole do nadużyć jest ogromne.

 2. MasaKalambura 05.01.2024 18:47

  WOŚP słynie z postępowości i zachodniości. Na zachodzie uznaje się że fundacje charytatywne oddające 20% składek za wiarygodne. Więc nie ma zdziwienia. Biznes charytatywny to dalej biznes.

 3. Kaczor3333 05.01.2024 20:04

  Zabezpieczenie emerytalne Jurka.

 4. Canneher 05.01.2024 20:56

  Nie 20% a 50%. Ciekawe ile tak naprawdę jest w przypadku WOŚP?
  Pracowałem kilka razy w sztabie i zastanawia mnie też kwestia walut obcych oraz precjoza, których zbiera się niemało. Jurek nie podaje ile zebrał dolarów, franków, euro i tak dalej.
  Najciekawsze jest to, że poszczególne sztaby działające w Polsce nie mają obowiązku liczyć zebranej waluty obcej, lecz wszystko jest pakowane do jednego worka i wysyłane do Warszawy. Czyli tak naprawdę nikt poza Jurkiem nie wie ile tego jest.

  Czaicie?
  Fundacja to republika bananowa.

 5. MasaKalambura 05.01.2024 21:23

  Możliwe że 50. Powinno być VAT a przy naprawdę bogatych mniej niż 2,5 %. Choć w rzeczywistości posiadanie majątku daje poważne dźwignie kredytowe. Lichwy nie popieram, wiadomo. Ale są tacy (większość) co lichwy się nie brzydzą. Dawać lichwę lub brać – jedno zło.

  Może tak zarabiają? I stąd mają.

 6. Denisrozrabiaka 06.01.2024 01:16

  Nie jest to wielka kwota w skali przewałów w stylu polskim ale ja sam bym nie pogardził, rozmarzyłem się na co bym to wydał….

 7. Dandi1981 06.01.2024 09:33

  Tylko ze owsik 🙂 zorganizowal woodstocki dla mlodziezy, robta co chceta , a wynik 50% to jest niezle bo nawet jak kosciol zbiera na powidzian zatrzymuje 80% zebranej kwoty.
  Powinien byc zapis prawny ze 90% zebranej kwoty powina isc do potrzebyjacych i skanczylo by sie zebractwo.

 8. Canneher 06.01.2024 12:52

  Zastanawiam się jaką fundację założyć, bo skoro można zatrzymać 50% na tzw. “koszty własne”, to całkiem ciekawa perspektywa. Chore dzieci już Owsik wykorzystał więc będę musiał pogówkować. Ale na pewno coś się znajdzie… 😉

 9. replikant3d 06.01.2024 16:01

  Canneher, owsik nie wziął się z ,,niczego,, czy z ulicy. Działa w mediach od wielu lat. Poczytaj o jego rodzinie. To kolejny ,,celebryta,, z nadania władzy. Trzyma tę kasę bo ,,sponsorzy,, oczekują zysków. Jego fundacja to kolejny ,,wentyl,, bezpieczeństwa. Więc nic nie założysz. Nie masz koneksji i układów.

  Dandi1981,NIC z tego nie będzie. ,,Właściciele,, ci PRAWDZIWI tych fundacji , to indywidua ze służb specjalnych…..Tak to działa na całym świecie.

 10. Canneher 06.01.2024 20:22

  Owsik ma piękne korzenie komunistyczne, owszem, ale na początku lat 90 był niemal żulem i stał już pod budką z piwem główkując co by tu zrobić żeby zarobić, a się nie narobić. No i wymyślił. Rzecz jasna, stare układy i znajomości mu pomogły.

 11. niecowiedzacy 07.01.2024 03:17

  Szanowni Panowie czy choć raz leżeliście w szpitalu, bo ja 17 razy w róznych. W każdym są oznakowane urządzenia róznego przeznaczenia iż fundatorem jest WOśP. Nie wiem czy na świecie jest ktoś kto przebija Pana Owsiaka i dlaczego nie dostał za swoją działalność nagrody Nobla. Dzięki niemu żyje ileś tysięcy ludzi. A co niektóre osoby dostawały nagrody Nobla za jakieś mapy drogowe po których dziś pędzą ludzi na ubój i wszystko w najlepszym porządku.

 12. Stary Kulas 07.01.2024 06:16

  @niecowiedzacy
  Byłem kilka razy i widziałem JEDNO takie urządzenie, ale za to mnóstwo z naklejonym serduszkiem. Serduszko nie oznacza, że kupiła je jego fundacja, ale mnóstwo ludzi tak myśli.
  PS. Po 30 latach działalności praktycznie cały sprzęt powinien już byś owsiakowy.

 13. andi170 07.01.2024 08:08

  Owsiak musi z czegoś żyć tylko dla czego jest nietykalny ? Nawet wyroków sądowych nie wykonuje gdy ktoś inny dawno by siedział on cieszy się wolnością 8 znów naiwne dzieci będą żebrać dla niego o kasę w imię szczytnych celów których owsik potem nie realizuje a już na pewno ne za całą kasę jaką uzbierał.

 14. Foxi 07.01.2024 12:08

  Zobaczcie kto po raz pierwszy wysyłał na ulice dzieci z puszkami! Żadne tam bajania, same dowody czarno na białym i w 3 minuty. Lepiej to kopiujcie, bo to szok rakieta i prawdopodobnie zniknie.
  https://www.youtube.com/watch?v=3NdhcKQ5uW8

 15. niecowiedzacy 09.01.2024 03:08

  Szanowny Panie Stary Kulas dopisuje Pan do mojego tekstu fałszywy komentarz z Pańskich domysłów. Cytuję ( oznakowane urządzenia różnego przeznaczenia ). Pan to zamienia na serduszka a to nie to samo. Na tej etykiecie jest numer ewidencyjny i data ufundowania-wejścia na wyposażenie szpitala. Serduszka rozdają na ulicy dla małych fundatorów. więc to jest zupełnie co innego. Ale Pan czyta życzeniowo to co chce przeczytać, powodzenia w domysłach zwłaszcza w wygraniu w lotto 10 milionów. Pomażyć nie zaszkodzi.

 16. Canneher 09.01.2024 09:30

  @niecowiedzacy
  Dobrze, że Owsiak kupuje sprzęt, ale za pieniądze które corocznie zbiera mogłoby być go znacznie więcej ))
  Zachodzi pytanie, co dzieje się z pozostałymi datkami i dlaczego Owsiak jest nietykalny? Czy to z tych pieniędzy zapewnia sobie protekcję?

  Nie mam nic przeciwko WOŚP i jak wspomniałem, wielokrotnie pracowałem w lokalnym sztabie, ale wolałbym gdyby na czele Fundacji stanęła osoba bardziej uczciwa, rzetelnie rozliczająca finanse, a na zlecenie sądów lub urzędów pokazywała wszystkie dokumenty.
  Co ma do ukrycia?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.