Dlaczego popieram likwidację gotówki?

Opublikowano: 05.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2271

Dzisiaj dwa teksty polemizujące ze sobą. Poniżej zwolennika likwidacji gotówki. Tekst zwolennika gotówki TUTAJ.

Rządy współczesnych państw dążą do likwidacji obrotu gotówką. Wszelkie transakcje handlowe mają być rozliczane tylko przelewami, kartami płatniczymi, czy wszelkimi innymi bezgotówkowymi sposobami – ale zawsze za pośrednictwem koncesjonowanych przez państwo banków.

Niektórzy ludzie się tego boją, bo uważają, że to zwiększy kontrolę państwa nad obywatelami, spowoduje rozrost biurokracji – państwo stanie się totalitarne.

Zgadzam się z tymi obawami. O to dokładnie politykom chodzi! Państwo już dziś hoduje nas jak bydło, a likwidacja gotówki ułatwi stosowanie systemu niewolniczego. Rządząca socjaldemokracja się umocni. Dystopia Orwella czy Huxleya się ziści.

Mimo to popieram likwidację gotówki! To będzie szkodliwe w krótszej perspektywie, ale w dłuższej może obrócić się przeciwko państwu. Oczywiście już dziś moglibyśmy się uwolnić od państwowego systemu finansowego i stać się wolnymi ludźmi. Ale wyzwolenie się pojedynczych ludzi nie jest możliwe, bo system finansowy to system naczyń połączonych – nie wystarczy, że ja jakiś stosuje, muszą go też stosować inni – by czymś zapłacić, ktoś inny musi to chcieć w rozliczeniu przyjąć. Więc wyzwolić się z tego musimy wszyscy razem – a przynajmniej większość z nas. Likwidacja gotówki w dłuższej perspektywie nam w tym pomoże.

Ogólnie, ze względu na wygodę, pieniądz elektroniczny jest oczywiście lepszy od papierowego. Tu jest podobnie jak z książką – książka może być dobra, lub zła – i nie zależy to od tego, na jakim będzie nośniku. Czytnik elektroniczny jest wielokroć lepszym nośnikiem książki niż papier. Ale jak czytamy jakiegoś gniota, to on nadal będzie gniotem i na papierze, i elektronicznie.

Podobnie jest z pieniądzem. Waluta oparta na złocie jest lepsza niż fiducjarna – a obie mogą występować i w postaci banknotów, i zapisów elektronicznych. Ale jeszcze lepszą walutą jest kryptowaluta – łączy wszystkie zalety pieniądza kruszcowego i fiducjarnego. Ale występuje tylko w postaci elektronicznej. Rozpowszechnienie się obrotu elektronicznego powoduje, że może kiedyś zacznie się powszechnie stosować kryptowaluty! Wtedy rządy i banki całkowicie stracą kontrolę nad finansami obywateli!

Póki ludzie operują kartami płatniczymi, to rząd może nas kontrolować, totalitaryzm może się umacniać. Ale gdy ludzie zrozumieją, że zamiast karty mogą płacić tak samo poprzez komórkę, gdy się tego nauczą, gdy sobie zainstalują różne aplikacje do obsługi transakcji finansowych, gdy to się rozpowszechni, to bardzo szybko nauczą się, że można też komórką płacić kryptowalutami.

Na razie w Polsce, w Europie, czy Ameryce, wszelkie płatności elektroniczne są silnie uzależnione od banków, bo są realizowane przez terminal, który sprzedawca musi dostać od banku. Ale na przykład w Chinach, które były kiedyś bardzo zacofane i dlatego nikt tam nie posługiwał się kartami, operowali tylko gotówką, nagle wprowadzono telefony komórkowe, co spowodowało rozwój aplikacji pozwalających dokonywać płatności ze smartfona na smartfon – nie potrzeba żadnego elektronicznego terminala z banku. Dziś już wszędzie w Chinach, w najbardziej zapadłej dziurze czy melinie, zapłacimy za wszystko telefonem, nawet żebrakowi, dealerowi narkotykowemu czy dziwce.

W Chinach ten spodziewany totalitaryzm już jest. Tam wszyscy operują komórkami, ale i tak dzieje się to za pośrednictwem banków i dominującej aplikacji WeChat. Więc rząd wie wszystko o obywatelach i może z nimi zrobić co chce. Ale wystarczy, że większość Chińczyków przejdzie na kryptowaluty i momentalnie rząd całkowicie straci nad nimi kontrolę. Technicznie jest to już możliwe – bez żadnych nakładów finansowych.

Oczywiście w Chinach się to nie zdarzy, bo Chińczycy mają mentalność stada, grupy, kolektywu, wielkiej zbiorowości – nie tylko są trybikami w wielkiej machinie społecznej, ale tego chcą, takimi się czują, to lubią, to jest dla nich dobre. Akceptują to, że rząd ich kontroluje, bo uznają to za słuszne. Taka cywilizacja.

Ale w Europie, szczególnie w Polsce, mamy inną mentalność, inną cywilizację. Jesteśmy indywidualistami. Kochamy wolność. Ale mamy rządy totalitarne, do tego dąży Unia Europejska, dajemy się oszukiwać. Ale tak się dzieje właśnie dlatego, że jesteśmy oszukiwani! Nie jest tak jak w Chinach, że tego chcemy. Nie chcemy, ale myślimy, że żadnego totalitaryzmu nie ma. Wystarczy, że to zrozumiemy, a natychmiast zaczniemy się buntować.

Póki co dobrze jest by dążyć do modelu chińskiego. Dobrze będzie, gdy nasze zamordystyczne rządy zlikwidują gotówkę i zaczniemy się rozliczać już nawet nie kartami płatniczymi, ale smarfonami. A potem powstaną aplikacje pozwalające rozliczać się bez udziału terminala z banku, ale poprzez zetknięcie dwóch komórek. Rząd będzie nas kontrolował coraz bardziej, co musi spowodować, że obywatel wreszcie zobaczy, że to mu szkodzi. Ale będzie to już obywatel, który umie sprawnie zainstalować sobie aplikację do rozliczania się telefon z telefonem! Tacy obywatele bardzo łatwo się zbuntują – po prostu skasują aplikację koncesjonowaną przez rząd i zainstalują jedną z wielu niezależnych, które będą pozwalać rozliczać się kryptowalutą poprzez zbliżenie do siebie dwóch smartfonów!

To spowoduje, że totalitarna władza straci kontrolę nad obywatelami – ta kontrola stanie się nawet trudniejsza niż w stanie, w którym ludzie operowali gotówką! Chińczycy wolności nie chcą, a my chcemy i ją uzyskamy. Tylko musimy zrozumieć, że to głównie państwo nam wolność zabiera i musimy nauczyć się stosowania nowoczesnych technologii pozwalających wolność zdobyć i utrzymać.

Więc wszystkim dobrze radzę: olejcie gotówkę, olejcie karty płatnicze! Rozliczajcie wszystkie transakcje komórką i instalujcie sobie na smartfonie wszelkie możliwe aplikacje finansowe. I się nimi bawcie. Kiedyś dzięki temu staniecie się wolnymi ludźmi!

Autorstwo: Grzegorz GPS Świderski
Źródło: NEon24.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. radical3dom 05.02.2020 12:29

  Nie czytałem artykułu(mam nadzieje że jest ironiczny) z góry zakładam, że to co władza próbuje na siłę wprowadzić ma na celu powiększenia kontroli nad ludzmi i polepszenia pozycji rządzących. To tak jak z reklamowaniem, produktów- dobrego i taniego nie trzeba reklamowac bo zniknie z półek jak tylko się pojawi, a kit nikomu niepotrzebny trzeba wprowadzać ustawą na siłę kolanem przepychaną w nocy o 3ciej drugiego dnia majówki albo wakacji. Dlaczego nie pozostawić systemu wolnego- czyli jak chcesz plac gotowka a jak nie to karta czipem czy innym badziewiem. Przyjmowanie platnosci tez powinno byc na zasadach dobrowolności.

 2. Wujek Polonii 05.02.2020 13:08

  To tekst kompletnego ignoranta. Chciałby zamienić gotówkę w cyfrowe zamienniki, a nie bierze pod uwagę, że dane cyfrowe są przez nas nie do zabezpieczenia.
  “To spowoduje, że totalitarna władza straci kontrolę nad obywatelami – ta kontrola stanie się nawet trudniejsza niż w stanie, w którym ludzie operowali gotówką!” – Za to będą kontrolować przesył danych.

  Likwidacja gotówki to spinanie systemu. Już nikt nie będzie wolny.

  Dania zamierza zlikwidować gotówkę do 2022 roku, a Duńczycy już gromadzą Euro.

 3. Maximov 05.02.2020 13:17

  Wystarczy mały blackout lub nawet brownout aby ludzie się przekonali, że pieniądz elektroniczny to mrzonka.
  Jak zlikwidują gotówkę to ludzie sami znajdą środek zastępczy, np. alkohol, paliwo czy metale szlachetne, choć te ostatnie najprawdopodobniej zostaną zdelegalizowane.

 4. Wujek Polonii 05.02.2020 13:19

  Grzegorz GPS Świderski chce za wszystko płacić smartfonem.
  I jeszcze, żeby wszyscy tak musieli robić.
  Takich ludzi niektórzy nazywają “pożytecznymi idiotami”.

  https://wolnemedia.net/potwierdzono-ze-smartfony-wplywaja-na-rozwoj-raka/

 5. Urnelius 05.02.2020 13:31

  Kryptowaluty to hazard. Ponadto – by utrzymywać kryptowaluty w obiegu, potrzebne są serwery, za które trzeba płacić, a zatem kryptowaluta musi uzyskiwać przychód lub być przez kogoś finansowana. To samo dotyczy bitcoina – kiedy skończy się opłacalność kopania, skończy się bitcoin, ponieważ nikomu nie będzie opłacało się utrzymywać serwerów.

 6. beth 05.02.2020 18:27

  tekst, na który brak komentarza.

 7. Waldo 05.02.2020 19:35

  Aplikacje kontrolują korporacje a korporacje państwa i rządy. Ewentualnie bardzo duże korporacje są w stanie wpływać na decyzję państw. Przy niższych płatnościach tylko gotówka zapewnia jeszcze odrobinę prywatności .

 8. franek 05.02.2020 23:41

  Autor w końcówce błędnie zakłada, że na komórkach rozkwitną płatności kryptowalutami niezależnymi od rządu. Niby jak? Ktoś zmusi takie firmy jak IKEA do honorowania jakiegoś krypto? Żenujące bujanie w obłokach. Poza tym jak może być niezależne od rządu krypto skoro produkcja telefonów jest skoncentrowana i np. system operacyjny robią tylko dwie amerykańskie, globalistyczne (de facto rządowe) korpo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.