Dlaczego niemowlęta umierają z uduszenia?

Opublikowano: 28.04.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 268

Niemowlęta w Stanach Zjednoczonych zaczęły umierać z powodu uduszenia cztery razy częściej niż w 1999 roku, wyjaśnili amerykańscy naukowcy. Najczęściej dzieje się tak z powodu koców i poduszek, które blokują drogi oddechowe, większość zgonów ma miejsce w pierwszych miesiącach życia.

Przypadkowe uduszenie jest jedną z głównych przyczyn śmierci niemowląt w wieku poniżej roku w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści z Centrum Kontroli i Profilaktyki Chorób na Uniwersytecie Wirginii oraz firmy DB Consulting Group stwierdzili, że jest to najczęściej spowodowane niebezpiecznymi warunkami snu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics”.

Naukowcy odkryli, że w latach 2011-2014 250 dzieci udusiło się we śnie. Najczęściej byli to chłopcy, zarówno biali, jak i czarnoskórzy. W 69% przypadków przyczyną śmierci była pościel. „Poduszki, materace i kołdry były najczęstszymi przedmiotami blokującymi drogi oddechowe” – zauważają naukowcy.

W 19% przypadków dzieci spały z rodzicami lub rodzeństwem i dusiły się z powodu tego, że ci ścisnęli im gardła lub klatkę piersiową. 12% uduszonych zablokowało się pomiędzy dwiema powierzchniami, na przykład ścianą i łóżkiem.

Analiza śmiertelności niemowląt wykazała, że częstotliwość zgonów niemowląt z powodu uduszenia w ostatnich latach wzrosła prawie czterokrotnie, z sześciu zgonów na 100 tysięcy noworodków w 1999 roku do 23 zgonów na 100 tysięcy noworodków w 2015 roku.

Jednak nie ma w tym nic dziwnego – mówi profesor pediatrii Rachel Moon z University of Virginia.

Codziennie rozmawiam z rodzicami, którzy stracili dzieci. Myśleli, że robią wszystko dobrze, a ich działania wydawały się im bezpieczne, dopóki nie doprowadziły do śmierci dziecka – mówi.

Ryzyko uduszenia dziecka w ten czy inny sposób zależy od jego wieku. 68% zgonów spowodowanych przez zbyt miękkie łóżka wystąpiło przed ukończeniem jednego miesiąca, 71% – do dwóch miesięcy. Po siedmiu miesiącach nie odnotowano już takich zgonów. Szczyt śmiertelności z powodu zablokowania pomiędzy łóżkiem a ścianą przypada na pięć do ośmiu miesięcy. 84% zgonów miało miejsce w rodzinnym domu dzieci.

Naukowcy zauważyli również, że w 49% przypadków, kiedy dzieci dusiły się, śpiąc z kimś razem, ich matki paliły przed ciążą. Wśród tych, którzy udusili się z powodu pościeli bylo 36% takich przypadków, wśród tych, którzy utknęli gdzieś – 27%.

Te z dzieci, które dusiły się w zbyt miękkim łóżku, w 49% przypadków w tym czasie znajdowały się w łóżkach rodziców, a 27% we własnym łóżku lub łóżeczku. W 92% przypadków były w pozycji innej niż najbezpieczniejsza pozycja – na plecach, z twarzą ku górze. Najczęściej ich drogi oddechowe blokowały koce, co miało miejsce w 34% przypadków. Również dzieci dusiły się z powodu dorosłych materacy i poduszek.

W przypadku wspólnego snu dzieci w 47% przypadków zostały uduszone przez matki, w 25% – przez ojców, w 22% – przez braci i siostry. W 41% przypadków dziecko spało z kilkoma osobami naraz. 23% dorosłych, których dzieci zmarły z powodu ich winy, przyznało, że kiedy kładli się spać, zażywali alkoholu lub narkotyków.

Zablokowane pomiędzy przedmiotami dzieci w 73% przypadków zginęły w łóżkach rodziców, utykając pomiędzy ścianą a materacem lub ramą łóżka.

„Najbezpieczniejszy sposób spania dziecka jest na plecach, na gładkiej powierzchni, w łóżeczku lub kołysce w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje sie opiekun, bez miękkiej pościeli (koce, poduszki i inne miękkie przedmioty)” – podsumowują autorzy.

Lepsze zrozumienie cech i czynników ryzyka śmierci z powodu uduszenia (na przykład różnice wieku i cech środowiska, w którym dziecko śpi) może pomóc w opracowaniu bardziej ukierunkowanych strategii zapobiegania śmierci.

Wcześniej australijscy eksperci odkryli, że przyczyną śmierci z powodu zatrzymania oddechu we śnie mogą być także wady rozwojowe mózgu u dzieci.

Wykorzystując metodę autoradiografii, naukowcy odkryli, że dzieci, które zmarły z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt, miały zaburzony mechanizm wiązania substancji P z receptorem NK1R. Substancja P jest neuropeptydem obecnym w mózgu i rdzeniu kręgowym, częściach układu nerwowego, tarczycy, skórze i mięśniach. Wpływa w szczególności na rozszerzenie naczyń krwionośnych, powoduje skurcze mięśni gładkich i odpowiada za przekazywanie impulsów bólowych do ośrodkowego układu nerwowego. Według naukowców mózg dziecka z taką nieprawidłowością nie zawsze jest w stanie wywołać reakcję ruchową na momenty zagrażające życiu, które występują podczas snu – na przykład, gdy poduszka lub koc zamyka drogi oddechowe dziecka.

Zdjęcie: TryJimmy (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adamu79
Użytkownik
adamu79

Tjaaaa, ciekawe ile z tych niemowląt dostało szczepionkę albo kilka naraz do tygodnia przed śmiercią..