Dane ze smartfonów można wykraść dzięki śledzeniu psów

Opublikowano: 08.12.2021 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1664

Okazało się, że oprócz informacji o zwierzętach, czujniki aktywności psów współpracują z danymi osobowymi właścicieli na smartfonach i dlatego mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców. Obecnie lokalizatory GPS są aktywnie wykorzystywane przez właścicieli psów do stałego monitorowania swoich zwierząt. Zwykle takie urządzenie wygląda jak obroża z czujnikiem, który umożliwia ustalenie położenia zwierzaka i śledzenie jego cech fizjologicznych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Computer Science”.

W takim przypadku czujniki wymieniają informacje z gadżetami właścicieli, które zawierają dane osobowe. Do tej pory temat zagrożeń dla danych osobowych występujących w tych systemach był mało zbadany. „Przeanalizowaliśmy podatność urządzeń monitorujących na cyberataki za pośrednictwem kanałów stron trzecich. Ten rodzaj ataku zbiera i wykorzystuje informacje uzyskane z fizycznych elementów systemu, na przykład szybkość obliczeń, sygnały elektromagnetyczne, akustyczne i wiele innych. W bieżącym badaniu symulowaliśmy cyberataki za pomocą sygnału elektromagnetycznego” – wyjaśnia Alla Levina, profesor nadzwyczajny Departamentu Bezpieczeństwa Informacji ETU „LETI”.

Naukowcy odkryli, że producenci urządzeń śledzących psy nie zwracają wystarczającej uwagi na bezpieczeństwo informacji urządzeń, z tego powodu atakujący mają możliwość uzyskania wszelkich poufnych danych, jakie kiedykolwiek trafiły do urządzenia śledzącego ze smartfona właściciela zwierzęcia. „Najbardziej niebezpieczną rzeczą jest to, że przestępcy mają możliwość połączenia się z telefonem właściciela psa za pomocą takiego urządzenia śledzącego. W praktyce jeszcze nie przeprowadziliśmy takiego ataku, ale teoretycznie są do tego wszystkie przesłanki” – dodaje Alla Levina.

Ilość informacji, które można uzyskać od lokalizatora za pomocą sygnału elektromagnetycznego, zależy od zasady działania urządzenia. Niektóre z lokalizatorów mogą żądać informacji zawierających dużą ilość danych osobowych właściciela. „Na podstawie wyników badania twórcy urządzeń śledzących otrzymują zestaw konkretnych zaleceń w zależności od zidentyfikowanych luk w zabezpieczeniach, wskazano „słabe punkty”, które atakujący mogą wykorzystać do uzyskania informacji”, wyjaśnia Dmitry Kaplun, inny uczestnik badań, profesor nadzwyczajny Zakład Automatyki i Kontroli Procesów w ETU „LETI”.

W przyszłości naukowcy planują zbadać inne rodzaje zagrożeń, które mogą wynikać ze strony właścicieli psów korzystających z urządzeń monitorujących.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.