Dać piątaka emerytowi

Opublikowano: 26.04.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 232

Prognozowana przez rząd waloryzacja emerytur w 2017 r. wyniesie 0,52 proc. Oznacza to, że ustawowe podwyżki świadczeń będą bardzo niskie – minimalna emerytura wzrośnie zaledwie o 5 zł, a przeciętna o 11 zł.

Jedną z najbardziej radykalnych zmian w systemie waloryzacji uposażeń emerytalnych była wprowadzona w 2004 r. przez SLD zasada, która mówiła, że podwyżka emerytur może nastąpić dopiero wtedy, gdy skumulowany wskaźnik inflacji liczony od poprzedniej podwyżki przekracza 5 proc. – jednak nie rzadziej niż co dwa lata.

Obecnie waloryzację oblicza się na podstawie ustawowego wzoru „inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu płac”. Mamy jednak deflację na poziomie 0,4 proc. i rząd szacuje, że podobnie będzie w przyszłym roku. Z kolei nominalny wzrost płac prognozuje na 4,4 proc. Jeśli te wskaźniki okażą się prawdziwe, to realny wskaźnik wzrostu płac wyniesie 4,8 proc. 20 proc. z niego to 0,96 proc., ale od tego trzeba jeszcze odjąć wskaźnik deflacji 0,4 proc., co daje waloryzację 0,56 proc. To minimum wynikające z ustawy.

Wielu polityków PiS opowiada się za podwyższaniem świadczeń tylko najsłabiej uposażonym emerytom. Wyższa waloryzacja procentowa daje większe korzyści osobom o najwyższych świadczeniach. Dlatego w przyszłym roku, tak jak miało to miejsce w 2016, mają się pojawić jednorazowe dodatki wspomagające. Otrzymają je osoby, których świadczenie jest niższe od przeciętnego lub przeciętne.

W latach 2015–2017 waloryzacja emerytur i rent wyniosła lub wyniesie poniżej 1 proc., jednak w kolejnych latach powinna stopniowo rosnąć. W 2018 r. ustawowy wskaźnik wyniósłby 2,18 proc., rok później 2,9 proc., a w 2020 r. 3,3 proc.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
luzak1977
Użytkownik
luzak1977

Oj tam, oj tam, przecież “pięciok” na piwo się przyda.