Czy żywność ultra przetworzona powinna być odpowiednio oznaczona?

Opublikowano: 11.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1631

Naukowcy badają, czy warto, aby żywność ultra przetworzona sprzedawana w brytyjskich sklepach była odpowiednio i wyraźnie oznaczana. Czemu ma służyć wprowadzenie takiego rozwiązania? Czym jest żywność wysokoprzetworzona i czy w jakikolwiek sposób może być szkodliwa?

Brytyjscy naukowcy rozważają wydanie rekomendacji dotyczącej wprowadzenia odpowiednich oznaczeń dla żywności o najwyższym stopniu przetworzenia dostępnej w brytyjskich sklepach. Wprowadzenie takiego rozwiązania może okazać się potrzebne, ponieważ niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze mogą zostać zaliczone do „zdrowej” zielonej kategorii w systemie „sygnalizacji świetlnej”, a w efekcie wprowadzać w błąd konsumentów, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Według badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University College London niektórzy konsumenci w UK kupując jedzenie, nie mają pojęcia, że włożyli do swojego koszyka żywność ultraprzetworzoną, która wpływa na zwiększone ryzyko chorób serca oraz powoduje otyłość. Z czego to wynika?

Otóż obecnie etykiety umieszczone na produktach sprzedawanych w UK muszą informować jedynie o tym, czy dany produkt spożywczy ma wysoką zawartość tłuszczu, soli i cukru, ale nie zawierają żadnych informacji na temat sposobu jego przetworzenia.

Badacze z University College London przyjrzeli się w sumie 3000 różnych artykułów spożywczych i napojów. Jak się okazało, większość produktów ultraprzetworzonych została (prawidłowo!) oznaczone na czerwono. Przyczyną była znacznie większa ilość tłuszczu, tłuszczów nasyconych, cukru, soli i energii. Ale niewielka część żywności tego typu (UPF) nie miała odpowiedniego oznaczenia, co może wprowadzać w błąd, szczególnie że na czerwono oznaczana są ze wszech miar zdrowe produkty, takie jak orzechy czy mleko.

Starszy pracownik naukowy UCL i specjalista ds. kontroli wagi, dr Adrian Brown zwracał uwagę na przykład produkty typu “meat alternative”. – Generalnie taką żywność można uznać za UPF, ale jeśli spojrzysz na etykietę z przodu opakowania zawierającą informację o wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczach nasyconych i cukrze, to oznaczenia są zielone, przez co wiele osób uzna ją za zdrową – zwracał uwagę, jak cytujemy za BBC.

Zespół doktora Browna rozpoczął badanie, aby sprawdzić, jak zdrowa może być dieta zawierająca wyłącznie UFP w porównaniu z dietą minimalnie przetworzoną i czy należy udzielać wskazówek konsumentom w tym zakresie.

Czym jest żywność przetworzona? Tłumacząc najprościej, jest to taka żywności, którą poddano procesowi, w wyniku którego zmienił się skład i właściwości produktu. Warto zaznaczyć, za żywność przetworzoną można uznać przygotowane w domu pulpety, które w końcu poddaje się procesowi mielenia. Tak definiowana żywność nie musi być zatem z założenia szkodliwa. Aby jednak lepiej zniuansować tę kwestię, wprowadzono pojęcia żywności wysokoprzetworzonej i ultra przetworzonej.

Żywność wysoce przetworzona lub ultra przetworzona zasadniczo cechuje się tym, że została poddana tak wielu procesom, że w zasadzie nie zawiera w sobie żadnych składników odżywczych i nie zapewnia organizmowi nic, poza energią. To jedzenie o niewielkiej wartości. Przykładami takiej żywności są w większości słodycze, lody, słone przekąski, niektóre przetwory mięsne (np. tanie parówki), dania gotowe bezpośrednio do spożycia, dania instant (zupki w proszku), oraz fast foody.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.