Czy zło i cierpienie mają sens?

Opublikowano: 21.10.2018 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2849

Wszystkich nas, w mniejszym lub większym stopniu, spotykają złe wydarzenia. Rodzice którzy zamiast wychować, zniszczyli życie, toksyczni partnerzy, mobbing w pracy i tak dalej. Jednych spotyka to w mniejszym stopniu, innych w większym. Jedni z takich sytuacji wychodzą wzmocnieni. Inni przeciwnie – spaczeni, lub… martwi, bo nie wytrzymują i zapijają się na śmierć lub popełniają samobójstwa. To tak jak z tą anegdotą:

Patologiczny i pijący ojciec miał dwóch synów. Zapytano wiecznie pijącego syna będącego na skraju samobójstwa, dlaczego mu się nie udaje. On odpowiedział: “Bo ojciec pił”. Następnie zapytano niepijącego i odnoszącego życiowe sukcesy syna, dlaczego mu się udaje. On odpowiedział: “Bo ojciec pił”.

O złu i cierpieniu, które niczemu nie służy, za którym nie stoi żadne „duchowe prawo” i które nie ma żadnego sensu

Lubimy nadawać naszemu cierpieniu jak i złym sytuacjom, które nam się przydarzają, jakiś wyższy sens. Wyższy sens psychologiczny, że dzięki temu mamy szansę czegoś tam o sobie się dowiedzieć. Wyższy sens „boski” – że taki był zamysł Boga Ojca. Wyższy sens „mistyczny”, że to np karma z poprzednich żyć. Poniżej wymienię te nieudolne próby tłumaczenia i nadawania sensu złu i cierpieniu, które to próby wynikają wprost z mentalności ofiary.

1. Psychologiczne (lub coachingowe):

– dowiem się czegoś ważnego o sobie i o tym, co mam zmienić;

– to pokaże mi na zasadzie lustra ukryte treści z mojej podświadomości;

– będę wiedział jakie mam traumy i kompleksy, na ile jestem asertywny lub nie;

– pokaże mi to, jaki mam wzorzec jeśli chodzi o przyciąganie takich a nie innych partnerów.

2. Boskie (religijne):

– to plan boży, który jest nieprzenikniony i niezrozumiały, musisz po prostu uwierzyć;

– Pan Bóg sprawdza w ten sposób twoją wiarę, czy wytrwasz, czy raczej dasz się ugiąć szatanowi;

– w ten sposób kusi cię szatan i nękają ciebie demony, ale musisz wytrwać.

3. Mistyczne (ezoteryczne):

– aura się oczyszcza wraz ze wzrostem świadomości planety;

– to nękania reptilian, archontów i tym podobnych;

– karma z poprzednich żyć musi się wypalić, więc trzeba czekać, być bierną owieczką boziową i cierpieć swoje;

– związek karmiczny, lub inaczej, związek typu runner & chaser (teoria o twin flames), więc jest toksyczny i trudny;

– złe energie ludzkie i globalne, wampirowanie na nas, ataki złych bytów, klątwy magów, złe oko, i tak dalej;

– kwestia tego, że wciąż mamy złe myśli i one przyciągają do nas złe sytuacje;

– taki jest plan wyższej jaźni (czyli duszy) na to wcielenie (na to życie) i trzeba cierpieć swoje.

Nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj zła doktryną lub rzekomo istniejącym prawidłem

Nie mówię że wszystkie powyższe próby wyłumaczenia takiej, a nie innej sytuacji są z marszu złe, śmieszne, i że trzeba je z automatu odrzucić. Nie twierdzę, że Boga nie ma. Nie twierdzę, że całą ezoterykę trzeba wyrzucić do kosza. Choć istnieje pułapka tzw. „ezoteryki psychiatrycznej” i internetowych guru „oświeconych od dupy strony”, których bardzo się namnożyło. I tym bardziej nie twierdzę, że psychologia się myli. Ale zaraz zadaję Ci pytanie: jesteś bierny, czy raczej aktywnie pracujesz, by coś z tym zrobić? By zmienić się na lepsze? Jeśli samemu się nie naprawi psychiki to żadne „przerabianie” nic nie da. Ba, te same złe życiowe sekwencje, zgodnie z zasadą synchroniczności jungowskich będą wracały w coraz gorszej formie.

Chciałbym Ci uświadomić, że za cierpieniem i złymi sytuacjami, jakich doświadczasz, nie stoi jakieś boskie czy ezoteryczne prawo. Stoi za nim zły wzorzec w psychice (w podświadomości). Dzięki któremu niejako sam przyciągasz złych ludzi, złe wydarzenia i sam pakujesz się w kłopoty. Uważam, że jeśli ktoś chce jakieś „wyższe” prawo dostrzec, to je dostrzeże. Bo doświadczasz tego, w co wierzysz, ale też jesteś niewolnikiem tego, w co wierzysz. Chcemy to dostrzec po to, by nadać swojemu cierpieniu jakiś wyższy sens. Że nie cierpimy na próżno.

Przyciągamy złych partnerów i złe sytuacje nie dlatego, że ich potrzebujemy, nie dlatego by się czegoś uczyć. A przynajmniej nie bezpośrednio, bo pośrednio jakaś tam nauka jest, jeśli człowiek jest kumaty. Ale robimy to siłą hmm, bezwładu, tak po prostu, bo mamy zły wzorzec w głowie. To się po prostu dzieje, i tyle. Loteria. Tylko tyle i aż tyle. Wiem, to brutalne. Ale ja tego nie wymyślałem, ja to opisuję. Bardzo trudno przyjąć nam do wiadomości, że to się dzieje, tak po prostu. Bardzo trudno zrozumieć nam, że to żadnego sensu nie ma, że to tylko materializacja tego, co mamy w głowie.

Jeden miał dobrych i zdrowych psychicznie rodziców, przeszedł przez wiek nastoletni bez traumatycznych wydarzeń, i ma świat u swoich stóp, będąc inwestorem giełdowym. Drugi z kolei miał szurniętych rodziców, a dzieciństwo i wiek nastoletni był pełen traum. Dziś musi łykać garść prochów na noc by przeżyć i wstać rano do pracy na umowie śmieciowej. Co Ci mogę poradzić, jeśli masz ten zły wzorzec? Zacznij od psychoterapii analitycznej (to konieczne!). Potem terapia metodą Hellingera, a następnie integracja cienia. Te trzy metody działają naprawdę i z czystym sumieniem mogę je polecić. Ezoteryczne wygibasy typu prawo przyciągania itp zostaw sobie na sam koniec.

Przypowiastka o szybkiej ulicy i o złu które nie ma sensu

Pewnego razu zmodernizowano ulicę pomiędzy kilkoma dużymi osiedlami. Od teraz urzędnicy i pracownicy korporacji mogli gnać przez gęsto zaludniony rejon miasta nawet 150 km/h (wieczorem i w nocy). A dlaczego? Ponieważ na długości więcej niż trzech kilometrów nie było rond, nie było sygnalizacji świetlnej ani innych „spowalniaczy ruchu”. Wybudowano de facto „autostradę” przez takie miejsce w mieście, gdzie ruch pieszy jest ogromny. Efekt? Wielu zabitych w wypadkach typu samochód-pieszy. Mieszkańcy tych osiedli zaczęli wtedy słać petycje z prośbą, by coś z tym zrobić. W wyniku tych skarg, miasto wybudowało dwa ronda.

Efekt? Znaczne zmniejszenie prędkości, rozładowanie korków na skrzyżowaniach i minimalna ilość wypadków z udziałem pieszych. I teraz pytanie: dlaczego wielu kierowców nawet w biały dzień jechało tą ulicą z prędkością 70, 80 a nawet 90 km/h i więcej? Dlaczego było tak wiele spektakularnych wypadków? Dlaczego w jednym z tych wypadków mąż stracił ukochaną żonę, a dzieci – mamusię?

Dlaczego Ci kierowcy łamali przepisy, zabijali lub ranili ludzi, czyli czynili zło? Odpowiedzi poniżej.

Bo mogli. Jak jest autostrada to jedzie się nawet 280 km/h, jeśli moc silnika pozwala.

Bo nikt nie postawił sygnalizacji świetlnej, rond ani innych ograniczników prędkości.

Bo ludzie byli bierni wobec zła, nie sprzeciwili się łamaniu przepisów i nie wywierali nacisku na władze po pierwszej ofierze śmiertelnej.

Dopiero następne spektakularne i tragiczne wypadki otworzyły im oczy. I ta przypowiastka ze świata realnego, ma zastosowanie w tym, co rozważam w artykule, który czytasz.

Powinnością ludzi jest nieprzymykanie oczu na zło i głośne mówienie (np w prasie) o tym. Choć tu istnieje ryzyko zafiksowania się na walce ze złem i na dostrzeganiu go wszędzie. Znane porzekadło głosi: „Pamiętaj, byś walcząc ze smokiem, sam nie stał się smokiem”.

Musimy wywierać nacisk na urzędy, na samorządy, na rząd i na inne instytucje władzy. Nacisk bardzo różnie rozumiany. W przeciwnym wypadku oni będą korzystać z naszej bierności i będą robić, co im się tylko podoba. Tak, nasza bierność jest nie tylko biernością sensu stricte. Nasza bierność jest przyzwoleniem na czynienie zła.

Naszym ogólnoludzkim zadaniem jest pokonywanie zła, szerzenie i przekazywanie wiedzy. Mamy reformować system, by był bardziej ludzki. Powinniśmy dbać o nasz kraj i chronić go.

Nie nadawaj sensu złu i nie rozgrzeszaj oprawców

Od nadawania sensu złu i cierpieniu bardzo blisko zarówno do bierności i na przykład biernego czekania, aż karma sama się wypali, jak i blisko do wybielania oprawcow. Bo skoro zło czegoś nas uczy, to oprawcy są potrzebni, zaś dobro to to samo, co zło. A to duży błąd. Przestańmy usprawiedliwiać zło i rozgrzeszać opraców. Przestańmy być bierni, tłumacząc to sobie jakimiś mniej lub bardziej fałszywymi doktrynami.

Miejsce złoczyńców, psychopatów, rzezimieszków, przestępców, przemocowców itp. jest w więzieniu.

Miejsce alkoholików, socjopatów itp. jest na odwyku, w szpitalach, a nie w domach rodzinnych, gdzie czynią zło.

Miejsce polityków, bankierów i szefów korporacji jest na ławie oskarżonych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości (Irak – 1 330 000 zabitych od czasu nastania „demokracji”). Za wyzysk, głód, drenaż zasobów mineralnych i naturalnych. Za rabunkową kapitalistyczną gospodarkę. Za zdewastowanie środowiska naturalnego i zdestabilizowanie klimatu.

Autorstwo: Jarek Kefir
Ilustracja: kellepics (CC0)
Źródło: Jarek-Kefir.org

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 4,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. wloczykij 21.10.2018 23:05

  Warunkowo dopuszczający za ten artykuł. Widać u autora wielką wiarę w naukę, a przede wszystkim w psychologię. Pełna naiwność. Skoro nauka jest taka rozwinięta i genialna, to dlaczego ciągle przybywa nowych problemów. Autorze życzę opanowania swej pychy.

 2. wloczykij 21.10.2018 23:11

  W połowie przestałem czytać, ale po napisaniu pierwszego komentarza stwierdziłem, że przemęczę się. Autor i jego filozofia jest tak rozwinięty, że potrzebuje więzień, aby przetrwać. Geniusz – nobla mu dać.

 3. agama 22.10.2018 16:34

  pozytywne i negatywne po równo służą rozwojowi człowieka, same pozytywne nie rozwija, ale prowadzi do destrukcji, same negatywne również, oba bodźce są niezbędne, yin i yang

 4. MvS 22.10.2018 18:51

  Przypowiastka o drodze z tekstu mnie rozłożyła. Może z racji wykonywanego zawodu (projektowanie inżynieryjne).
  Mieszkam w dużym mieście i nocne wyścigi w stylu Test Drive to norma. Z moich obserwacji wynika, że wyścigi odbywają się nawet na odcinkach po 100-150m w centrum miasta. Od świateł do świateł, od ronda do ronda. Jasne, rozwijaniu większych prędkości sprzyjają długie proste. Zwłaszcza te modernizowane. Ale, ale… na tych prostych nie ma przejść dla pieszych tylko kładki a jeżeli są to ze sygnalizacją. Taki zbieg okoliczności nazywa się projektowaniem wg wytycznych klas dróg. Droga z przypowiastki to jakiś dziw nad dziwy. Przed modernizacją nie było wypadków ale były odcinki po 3 km długości. No więc to nie droga lokalna ani nawet dojazdowa. A jednak miała wiele przejść dla pieszych. Nielegalnych czy jak ? Droga zmieniła klasę ? Kupy się to nie trzyma.
  A może, może to była droga gruntowa pomiędzy dwiema miejscowościami ? A modernizacja polegała na wylaniu asfaltu a zaraz potem pełnoletnich “samochodów dla ludu” na niego ? A może, może samorząd lokalny chciał się wykazać przed wyborami i zrobił ” modernizację ” drogi bez “zbędnych” kosztów na przejścia i sygnalizację ? Ja bym obstawiał, że to nie brak rond tu i tam był przyczyną wypadków tylko brak separacji ruchu wynikły z głupoty i ignorancji miernot w urzędzie (gminie ?) i nie słuchania mądrzejszych od siebie w tym wypadku, inżynierów drogowców ?
  Takie wrażenie mam, iż autor chciałby, żeby drogi były wąskie, kręte i pełne spowalniaczy vide “Jak jest autostrada to jedzie się nawet 280 km/h, jeśli moc silnika pozwala. Bo nikt nie postawił sygnalizacji świetlnej, rond ani innych ograniczników prędkości […]” Ronda na autostradzie ??? Tia, i może jeszcze maksymalna prędkość na nich do 45 km/h bo wtedy to już nikt na pewno nie zginie. Uderzony przez pojazd to nie. Zalany przez krew nagłą od stania na tych spowalniaczach- jak najbardziej.

 5. realista 22.10.2018 22:33

  ale piszesz mu coś takiego o tej prawdzie, a on sobie to rozumie tak, że jest władny zrozumieć działanie wszechświata jedynie rozmyślając o tym… i sam widzisz, z jakim skutkiem… .. .

 6. Leszek Puszczyk 24.10.2018 12:40

  Poproszę aby mi ktoś podał uniwersalną ale i jednoznaczną definicję takich pojęć jak: “zło” “dobro” i “prawda”. Bez tego wszelka dyskusja jest pozbawiona sensu – bynajmniej pobieżnie i zasadniczo 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.