Czy w Kanadzie działały tajne posterunki chińskiej policji?

Opublikowano: 08.05.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2295

Niezależny senator Yuen Pau Woo, reprezentujący Kolumbię Brytyjską, stanął w obronie dwóch organizacji służących chińskiej społeczności w Montrealu, które są oskarżane o prowadzenie tajnych posterunków policji na zlecenie rządu Chin. Woo mówi, że RCMP (Kanadyjska Królewska Policja Konna) powinno przedstawić posiadane dowody, albo dać spokój oskarżanym organizacjom. Domaga się sprawiedliwego traktowania, przejrzystego procesu i przestrzegania prawa.

Senator twierdzi, że organizacje zostały uznane winnymi oskarżeń, które nawet nie zostały im dokładnie objaśnione. Woo zauważa też, że członkowie chińskiej społeczności w Montrealu będą się teraz obawiać zgłaszania po pomoc do oskarżanych organizacji.

Senator wziął udział w konferencji prasowej organizowanej w Montrealu w siedzibie jednej z oskarżanych organizacji – Service a la Famille Chinoise du Grand Montreal. Niektórzy jej członkowie wspominali o możliwości skierowania sprawy do sądu i domagania się odszkodowań.

W połowie marca RCMP stwierdziło, że Service a la Famille Chinoise du Grand Montreal i Centre Sino-Quebec de la Rive-Sud przyjmowały chińskich agentów rządowych, którzy mieli zastraszać członków chińskiej społeczności w Montrealu. Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino powiedział w zeszłym tygodniu komisji parlamentarnej, że RCMP zlikwidowało tzw. posterunki chińskiej policji w Montrealu, Toronto i Vancouver.

Kilka dni później RCMP oświadczyło, że wciąż prowadzi dochodzenia w sprawie doniesień o „posterunkach policji”. Policja zaznaczyła, że część takiej działalności odbywa się w lokalizacjach, w których zgodnie z prawem świadczone są usługi dla chińskiej społeczności w Kanadzie. RCMP nie potwierdziło żadnej lokalizacji, ale podało, że „przerwano nielegalną działalność”.

Wcześniej hiszpańska organizacja broniąca praw człowieka Safeguard Defenders zidentyfikowała ponad 100 potencjalnych chińskich posterunków policji w ponad 50 krajach. Organizacja stwierdziła, że takie punkty działają po to, by nakłaniać osoby uznane przez chińskie władze za zbiegów do powrotu do Chin w celu stanięcia przed sądem.

Rząd Chin zaprzecza oskarżeniom.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.