Liczba wyświetleń: 1842
Przedsiębiorcy w Polsce wskazują, że w naszym kraju nie ma gwarancji niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
„Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazujące na brak takich gwarancji w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości stanowi bardzo poważny sygnał alarmowy dla środowisk gospodarczych, polskich i zagranicznych, działających lub zamierzających działać w Polsce” – stwierdza stanowisko Business Centre Club.
Chodzi o wyrok TSUE z 15 lipca 2021, w którym orzeczono o niezgodności polskiego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów z prawem unijnym.
„Polska, przystępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się do stosowania prawa unijnego w całości, w tym do wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zignorowanie orzeczenia TSUE będzie oznaczać otwarty konflikt z Komisją Europejską, a w kraju – naruszenie rządów prawa oraz zasad skutecznej ochrony sądowej podmiotów gospodarczych i obywateli” – podkreśla stanowisko BCC.
Wśród państw UE powstanie uzasadniona wątpliwość czy kraj, który podważa porządek prawny UE daje gwarancje, że wydawanie unijnych funduszy będzie tam rzetelnie kontrolowane. Oznaczać to może, że wypłata dla Polski miliardów euro mających sfinansować realizację Krajowego Planu Odbudowy, znacznie się opóźni lub wręcz nie dojdzie do skutku.
Konflikt Polski z UE to także sygnał, że znacznie rośnie stopień ryzyka prawnego związanego z potencjalnym inwestowaniem w naszym kraju. Już obecnie tak się dzieje na skutek projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji mającej uniemożliwić przedłużenie koncesji jednemu konkretnemu nadawcy. Ponadto BCC wskazuje, że Unia Europejska by działać skutecznie, musi opierać się na pewności, że wszyscy członkowie stosują się do tego samego, uzgodnionego prawa. Dlatego państwa członkowskie podpisały umowę, że wyroki TSUE będą respektowane przez wszystkich członków Wspólnoty. Z tego powodu Unia Europejska, aby kontynuować swoje istnienie i rozwój, zmuszona jest do egzekwowania od stron porozumienia, podporządkowania się tym wyrokom.
„Deklaracja Polski, że może nie respektować kluczowej zasady i fundamentu stabilności UE, doprowadziła już teraz do kryzysu w naszych relacjach ze Wspólnotą. Ta deklaracja marginalizuje nasz kraj jako uczestnika unijnego systemu wymiaru sprawiedliwości, a w nieco dłuższej perspektywie będzie nieuchronnie prowadzić Polskę na bezdroża faktycznego Polexitu” – zwraca uwagę BCC.
Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info