Czy Putina można aresztować?

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2435

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, którzy stoją za decyzją o przymusowej deportacji (sic!) ukraińskich dzieci do Rosji. Pytanie jednak, czy moskiewskiego przywódcę w ogóle można aresztować?

Putin i Lwowa-Biełowa są podejrzani o „zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z terenów okupowanych Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”. Obecne działania Rosjan względem ukraińskich dzieci przypominają to, co robili niemieccy naziści w czasie II wojny światowej m.in. z polskimi dziećmi.

Teoretycznie więc zarówno rosyjski prezydent, jak i rzeczniczka praw dziecka, powinni zostać aresztowani, jeśli pojawią się w państwie, które ratyfikowało Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego z 17 lipca 1998 r. w Rzymie.

Prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze prof. Piotr Hofmański został zapytany w TVN24, czy aresztowanie Putina jest w ogóle możliwe. Profesor tłumaczy, że z jednej strony – strony, które ratyfikowały statut rzymski, miałyby obowiązek dokonać takiego aresztowania, jeśli Putin odwiedziłby ich państwo. „W konsekwencji, jeżeli osoba ścigana nakazem pojawia się na terytorium państwa, które jest stroną statutu rzymskiego, ciąży na tym państwie prawny obowiązek wykonania tego nakazu, aresztowania tej osoby i dostarczenia jej przed trybunał haski” – wyjaśnił.

Z drugiej strony jednak – „rzeczą, która jest dyskutowana, jest ewentualne korzystanie przez niektórych oskarżonych czy podejrzanych z immunitetu międzynarodowego”. „Ale tę kwestię trybunał już rozstrzygnął, stwierdzając w sprawie prezydenta Umara al-Baszira, byłego prezydenta Sudanu, że ten immunitet nie chroni przed odpowiedzialnością za zbrodnie przewidziane w statucie rzymskim” – stwierdził prezes MTK.

Autorstwo: SG
Na podstawie: TVN24.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 19.03.2023 16:51

  Powodzenia! A ciekawe co się stanie gdy wyjdzie na jaw że ukry też mają wiele na sumieniu? Zapewne trybunał uzna że są oni niewinni….ta instytucja, podobnie jak ONZ skompromitowała się już zupełnie. Syjonistów z Izraela jakoś nie ruszają…..

 2. Stary Kulas 20.03.2023 12:51

  Serio? Ewakuację z ostrzeliwanych przez Ukraińców terenów nazywa się deportacją?
  PS. Czy to prawda, że cała ta sprawa pojawiła się gdy aktywował się polski członek trybunału? Takie krążą plotki.

 3. Stary Kulas 20.03.2023 12:54

  Podobno Ziobro przygotowuje dokumenty a komendant Szymczyk ma osobiście jechać do Moskwy dokonać aresztowania! Tylko czeka na nowy głośnik z Kijowa za ten co się zepsuł.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.