Czy Niemcy zdelegalizują partię AfD?

Opublikowano: 14.08.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2151

Niemcy debatują, czy zdelegalizować uważaną za skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD), po tym jak partia ta osiągnęła 21 procent w sondażach, w związku z ostrzeżeniami ze strony wywiadu, że jej członkowie stają się coraz bardziej ekstremalni.

Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec, ostrzegł w przemówieniu do krajowej agencji wywiadowczej, że „wszyscy mamy w swoich rękach ustawienie na swoim miejscu tych, którzy gardzą naszą demokracją”.

Jego przemówienie na zamku, w którym stworzono powojenną niemiecką konstytucję, było powszechnie postrzegane jako poparcie dla zakazu po tym, jak Thomas Haldenwang, krajowy szef szpiegów, ostrzegł przed rosnącymi wpływami prawicowych ekstremistów w partii. Haldenwang powiedział: „Widzimy w tej partii znaczną liczbę osób, które szerzą nienawiść do wszystkich rodzajów mniejszości tutaj w Niemczech”.

W rzadkim posunięciu szanowany magazyn informacyjny „Der Spiegel” włączył się do debaty artykułem redakcyjnym zatytułowanym: „Wygnać wrogów konstytucji!”. Ostrzegł, że „AfD staje się coraz bardziej zradykalizowana. Czas bronić demokracji”.

Jednak Friedrich Merz, lider Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, ostrzegł, że „delegalizowanie partii nigdy tak naprawdę nie rozwiązało problemów politycznych”.

Tymczasem Niemiecki Instytut Praw Człowieka, organizacja pozarządowa, oświadczył w zeszłym tygodniu, że „AfD osiągnęła taki stopień zagrożenia, że ​​zgodnie z konstytucją może zostać zdelegalizowana”. W analizie ostrzegli, że partia aktywnie i metodycznie próbuje „realizacji swoich rasistowskich i prawicowych celów ekstremistycznych” oraz „przesuwać granice tego, co można powiedzieć, aby ludzie mogli przyzwyczaić się do swoich etno-nacjonalistycznych stanowisk”.

Niemcy mają burzliwą historię zakazywania partii, a Otto von Bismarck, pierwszy kanclerz kraju, zdelegalizował socjaldemokratów za nielojalność wobec cesarza. Kiedy naziści doszli do władzy, zdelegalizowali wszystkie inne partie. Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) zdelegalizowała również inne partie niezwiązane z rządzącą Socjalistyczną Partią Jedności.

Powojenna niemiecka konstytucja, pragnąca uniknąć tego autorytarnych ekscesów, utrudniła prawny zakaz partii. Próby zdelegalizowania neonazistowskiej partii NPD w 2003 i 2017 roku nie powiodły się w sądzie najwyższym. Politolog Volker Boehme-Nessler powiedział, że „nie można po prostu zakazać partii, która uzyskała 20-30 procent poparcia” w różnych landach.

Niemcy są równo podzieleni co do tego, czy partia powinna zostać zdelegalizowana, przy czym 47 procent kraju opowiada się za zakazem, a 47 procent jest przeciw. Zakaz jest bardziej popularny na Zachodzie i wśród liberalnych Zielonych.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Telegraph”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 14.08.2023 14:56

    Ciekawe czy zainteresowali się informacją członka niemieckiego rządu, na kilka dni przed zniszczeniem gazociągów NS1 i NS2 ?
    https://wolnemedia.net/co-sie-wydarzy-24-wrzesnia/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.