IKEA wypłaci odszkodowania więźniom politycznym?

Opublikowano: 05.05.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 370

Szwedzka firma produkująca tanie meble zatrudniała w latach 1960-1989 więźniów politycznych na terenie Polski, byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Kuby.

Dziennikarze niemieccy wpadli na trop skandalu odkrywając akta byłej STASI – służby bezpieczeństwa – tajnej policji NRD.

Szwedzka telewizja SVT na swej stronie internetowej wyemitowała specjalne wydanie programu. Program wywołał skandal na terenie Szwecji. Zarząd firmy IKEA poprosił o wgląd do akt STASI.

Rzecznik prasowy IKEA Jeanette Skjelmose stwierdziła, że firma IKEA traktuje sprawę bardzo poważnie. “Dla nas te doniesienia oraz fakt, że IKEA wykorzystywała robotników przymusowych do pracy, tym bardziej że byli to więźniowie polityczni, są zatrważające i nigdy takie rzeczy nie powinny być akceptowane przez firmę” – stwierdziła rzecznik prasowy firmy IKEA.

IKEA której specjalny wydział sprawdza aktualnie akta STASI poinformowała jednak, że jeżeli dochodziło do pracy przymusowej więźniów politycznych, to było to prawdopodobnie dokonywane bez wiedzy koncernu i władz IKEI.

Jeżeli stwierdzi się i udokumentuje takie przypadki, firma IKEA wypłaci wszystkim poszkodowanym odszkodowania.

Polskie media oraz odpowiednie urzędy mające wiedzę na ten temat milczą. Nikt nie jest zainteresowany badaniem sprawy na terenie Polski.

Autor: Mirosław Mrozewski
Źródło: Media RP

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. devilan1410 05.05.2012 12:41

  Po co, odszkodowania otrzymaliby więźniowie najprawdopodobniej z dobrej strony barykady, a na nich oddaje odchody i pomyje nasza władzuchna.

  Czy tu ktoś zrobi w końcu porządek? Chyba jak całe społeczeństwo nie zrobi to można oczekiwać tylko gorszego.

 2. Czejna 05.05.2012 14:37

  Wlasnie devilan1410: “Czy tu ktoś zrobi w końcu porządek? Chyba jak całe społeczeństwo nie zrobi to można oczekiwać tylko gorszego.”
  Moze to Cie zainteresuje? Duzo juz o tym piszemy i mowimy, co poniektorzy sie gotuja, a czesc juz zaczyna dzialac. Do dziela zatem. 🙂
  http://marcowe.nowyekran.pl/post/60928,zaczynamy-referendum-obywatelskie

 3. Devi 05.05.2012 16:58

  Zatem byli pracownicy przymusowi (lub dzisiaj już ich spadkobiercy) firmy m.in. Simens też powinni dostać odszkodowania. Kto niby pracował w hitlerowskich obozach pracy dla tych bandytów jak nie Polacy?

 4. shuang 05.05.2012 22:58

  I dlatego drogi @Devi okazuje się, że to Polacy wywołali II WŚ i byli przebrzydłymi nazistami i “polskie obozy koncentracyjne”, i w ogóle holokaust. To nasi rodzice, dziadkowie za tym stoją. A jak kto twierdzi inaczej to kula w łeb. I to Ty będziesz płacił Simensowi a nie on Tobie. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.