Czy Hiszpania ma prawo Katalonię zachować siłą?

Opublikowano: 15.08.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1414

Ruch niepodległościowy w Katalonii jest bardziej demokratyczny niż niepodległościowy. Oznacza to, że nie przewiduje on żadnego innego sposobu osiągnięcia niepodległości niż za pomocą środków demokratycznych. To proste: demokracja jest najważniejsza, a niepodległość ma być jej konsekwencją.

Z drugiej strony, dla państwa hiszpańskiego jedność państwa jest ważniejsza niż wszystko inne, w tym demokracja, i tak jak pokazało, jest ono gotowe narzucić ją przemocą, w razie konieczności naruszając prawa ustanowione we własnej konstytucji, aby powstrzymać i zniszczyć każdego przeciwnika politycznego, który mógłby zachwiać władzą gospodarczą, sądowniczą i wojskową pozostającą w rękach tych, którzy byli u władzy jeszcze za czasów reżimu Franco. Są to ci sami ludzie, którzy dziś wspierają monarchię ustanowioną przez samego dyktatora Franco i którzy wetują każde dochodzenie, które mogłoby ujawnić korupcję tych władz. Daleki od bezstronności system sądowniczy i policyjny dodał skrzydeł skrajnej prawicy, która używa sobie zupełnie bezkarnie.

W dniu 1 października 2017 r. rząd Katalonii zwołał wiążące referendum, w którym każdy mógł zagłosować i odpowiedzieć „tak”, „nie” lub oddać pusty głos na pytanie: „Czy chcesz, aby Katalonia stała się niepodległym państwem w formie republiki?”. Głosowanie na „tak” wygrało 90% przy frekwencji 43%, pomimo wezwań do bojkotu ze strony frakcji unionistycznych i przemocy ze strony hiszpańskiej policji. Wynik nie został jeszcze wprowadzony w życie, mimo że na dzień dzisiejszy w parlamencie jest niepodległościowa większość, dzięki zdobyciu 52% głosów.

Wiele instytucji zajmujących się prawami człowieka potępiło nadużycia i łamanie praw w Hiszpanii, które państwo stara się ukryć, utrzymując, że jest państwem „w pełni demokratycznym”. Chcą wzbudzić w społeczności międzynarodowej fałszywe przekonanie, że „problem kataloński został rozwiązany”.

Czy niepodległość Katalonii jest problemem, czy może szansą na demokratyzację Hiszpanii? A czy konflikt został rozwiązany? Co na to Katalończycy? Konflikt nigdy nie zostanie rozwiązany tak długo, jak długo będzie się go likwidować siłą i nie pozwalając Katalończykom decydować o własnej drodze.

W Europie państwo hiszpańskie domaga się swoich praw jako członek, ale uchyla się od swoich zobowiązań, co ostatecznie wpływa na wiarygodność samej UE i osłabia ją w oczach społeczności międzynarodowej.

Ostatecznie, mówiąc wprost: Hiszpania jest jedynym krajem UE, w którym faszyzm wygrał wojnę.

Autorstwo: Pepi Oller i Comellas z Katalonii
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.