Czy Hiszpania ma prawo Katalonię zachować siłą?
Ruch niepodległościowy w Katalonii jest bardziej demokratyczny niż niepodległościowy. Oznacza to, że nie przewiduje on żadnego innego sposobu osiągnięcia niepodległości niż za pomocą środków demokratycznych. To proste: demokracja jest najważniejsza, a niepodległość ma być jej konsekwencją.
Z drugiej strony, dla państwa hiszpańskiego jedność państwa jest ważniejsza niż wszystko inne, w tym demokracja, i tak jak pokazało, jest ono gotowe narzucić ją przemocą, w razie konieczności naruszając prawa ustanowione we własnej konstytucji, aby powstrzymać i zniszczyć każdego przeciwnika politycznego, który mógłby zachwiać władzą gospodarczą, sądowniczą i wojskową pozostającą w rękach tych, którzy byli u władzy jeszcze za czasów reżimu Franco. Są to ci sami ludzie, którzy dziś wspierają monarchię ustanowioną przez samego dyktatora Franco i którzy wetują każde dochodzenie, które mogłoby ujawnić korupcję tych władz. Daleki od bezstronności system sądowniczy i policyjny dodał skrzydeł skrajnej prawicy, która używa sobie zupełnie bezkarnie.
W dniu 1 października 2017 r. rząd Katalonii zwołał wiążące referendum, w którym każdy mógł zagłosować i odpowiedzieć „tak”, „nie” lub oddać pusty głos na pytanie: „Czy chcesz, aby Katalonia stała się niepodległym państwem w formie republiki?”. Głosowanie na „tak” wygrało 90% przy frekwencji 43%, pomimo wezwań do bojkotu ze strony frakcji unionistycznych i przemocy ze strony hiszpańskiej policji. Wynik nie został jeszcze wprowadzony w życie, mimo że na dzień dzisiejszy w parlamencie jest niepodległościowa większość, dzięki zdobyciu 52% głosów.
Wiele instytucji zajmujących się prawami człowieka potępiło nadużycia i łamanie praw w Hiszpanii, które państwo stara się ukryć, utrzymując, że jest państwem „w pełni demokratycznym”. Chcą wzbudzić w społeczności międzynarodowej fałszywe przekonanie, że „problem kataloński został rozwiązany”.
Czy niepodległość Katalonii jest problemem, czy może szansą na demokratyzację Hiszpanii? A czy konflikt został rozwiązany? Co na to Katalończycy? Konflikt nigdy nie zostanie rozwiązany tak długo, jak długo będzie się go likwidować siłą i nie pozwalając Katalończykom decydować o własnej drodze.
W Europie państwo hiszpańskie domaga się swoich praw jako członek, ale uchyla się od swoich zobowiązań, co ostatecznie wpływa na wiarygodność samej UE i osłabia ją w oczach społeczności międzynarodowej.
Ostatecznie, mówiąc wprost: Hiszpania jest jedynym krajem UE, w którym faszyzm wygrał wojnę.
Autorstwo: Pepi Oller i Comellas z Katalonii
Źródło: WolneMedia.net