Czy dentysta może wykryć cukrzycę?

Opublikowano: 16.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 871

Na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się być naiwne. Ale czy na pewno? Okazuje się że wizyta u dentysty może zaowocować nie tylko zdrowym białolśniącym pełnym uśmiechem.

Badania prowadzone przez naukowców Columbia University w Stanach Zjednoczonych wskazują, że lekarz dentysta może zdiagnozować nie tylko już istniejącą u pacjenta cukrzycę, ale może też wykryć zagrożenie tą chorobą.

Jedna z pacjentek która wybrała się z regularną wizyta do swego stomatologa dowiedziała się nie tylko o tym, że ma opuchnięte dziąsła. Dodatkowa informacja nie zwaliła jej z nóg tylko dlatego, że już leżała na fotelu. Dodatkowa diagnoza brzmiała: masz cukrzycę.

Informacja ta była o tyle szokująca, że tydzień wcześniej odwiedziła swego lekarza rodzinnego i wszystko było ze zdrowiem w porządku.

Pacjentka, o której mowa, sama jest asystentką dentysty na wspomnianym Uniwersytecie i teraz bierze udział w prowadzonych badaniach.

Pośród przebadanych 500 pacjentów jedna trzecia cierpi na cukrzyce w zaawansowanym lub wstępnym stadium.

Badacze byli w stanie zidentyfikować większość przypadków analizując liczbę utraconych zębów oraz przestrzeń między dziąsłem a korzeniem zęba. Cukrzyca pogarsza stan chorobowy dziąsła a z kolei choroba dziąseł utrudnia kontrolę poziomu cukru we krwi.

Ale chore dziąsła to nie tylko cukrzyca. Jest coraz więcej dowodów na to, że zły stan jamy ustnej niesie za sobą większe ryzyko innych groźnych chorób, jak udar mózgu czy choroby serca. Dentysta może być tym lekarzem, który pierwszy zauważy niepokojące zmiany w jamie ustnej.

Bakterie, które powodują paradontozę, mogą powodować tworzenie się skrzepów, które z kolei mogą być przyczyną udaru mózgu albo zawału serca. Mogą też wywoływać choroby układu oddechowego (zapalenie płuc) wyjątkowo groźne dla osób starszych z osłabionym systemem immunologicznym. Ubytki tkanki kostnej zęba, jakie można odkryć poprzez zdjęcia RTG, mogą być symptomem osteoporozy. No i w końcu kobiety w ciąży mając niezaleczone infekcje uzębienia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu lub utraty wagi dziecka.

Taka informacja może zachęcić do przemyślenia i zmiany stylu życia, podjęcia profilaktyki zanim choroba się rozwinie. Nasza “pacjentka” zrezygnowała z pokarmów zawierających cukier i ćwiczy regularnie

Wstęp do diagnozy jest prosty. Jeśli “zgubiłeś/aś” już co najmniej cztery zęby a przy twoich zębach występują głębokie “kieszenie”, oznacza to, że istnieje wysokie zagrożenie cukrzycą. To powinno skłonić do przeprowadzenia specjalistycznych testów.

Opracowanie: Nathanel
Zdjęcie: Kris
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.