Czy sytuacja mediów w Polsce jest lepsza niż w Czechach?

Opublikowano: 24.07.2023 | Kategorie: Media, Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1120

Według ponad dwóch trzecich ankietowanych Czechów tamtejsze media są zbyt stronnicze w stosunku do rządu lub opozycji — wynika ze wspólnych badań agencji STEM i Europeum Institute. Uzyskane dane potwierdzają utrzymującą się tendencję spadkową zaufania do czeskich mediów, przy czym Czechy pod pewnymi względami są w gorszej sytuacji od Polski czy Słowacji.

Z danych STEM i Europeum Institute wynika również, że większość Czechów uważa, że media publiczne unikają krytyki rządu. „Część społeczeństwa nie postrzega mediów publicznych jako wystarczająco silnego kontrolera działań rządu” – wyjaśnia współautor badań Jaromír Mazák z agencji STEM.

Według medioznawcy Alicji Němcovej Tejkalovej z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze spadek zaufania wynika m.in. z faktu, że część czeskich elit politycznych od dawna atakuje media. „W dzisiejszych czasach, kiedy [politycy] nie potrzebują [mainstreamowej] platformy medialnej, by dotrzeć do zwolenników i wyborców, i mogą zwracać się do nich bezpośrednio za pośrednictwem sieci społecznościowych, nie narażając się na krytykę, ludzie są znacznie bardziej skłonni wierzyć, że dane medium szkodzi ich osobie lub unika krytyki ze strony innych” – zwraca uwagę ekspertka ds. mediów.

Tejkalová twierdzi jednak, że winnymi długoterminowego spadku zaufania do mediów są także dziennikarze. „Sposób, w jaki marketing i dziennikarstwo splotły się ze sobą w ostatnich latach, jest alarmujący. Niektórzy koledzy zajmujący stanowiska kierownicze nie zgodzą się ze mną i powiedzą mi, że jest to ważne dla biznesu, w przeciwnym razie nie mieliby pieniędzy dla dziennikarzy i tak dalej. Na dłuższą metę jest to jednak kompletnie niedźwiedzia przysługa dla dziennikarstwa” – podkreśla. Jej zdaniem problematyczne jest również zacieranie się granicy między zawodem dziennikarza a influencerstwem oraz erozja standardów etycznych.

Źródło zagraniczne: IRozhlas.cz
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 25.07.2023 10:08

    To oznacza że Czesi ogólnie jako naród są mądrzejsi…. W Polsce po za naprawdę nielicznymi wyjątkami to ogólnie korpo-propaganda. Nie zapominajmy że fake newsy z tych wszystkich polsko-języcznych mediów załatwiają konkretne interesy korpo. Wojna na Ukrainie zniszczyła jedną z większych nitek Nowego Jedwabnego Szlaku

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.