Czarnek wydał 900 mln zł na uczniów z Ukrainy

Opublikowano: 04.09.2022 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1076

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w polskich placówkach naukę miało podjąć blisko 185 tysięcy młodych obywateli Ukrainy. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował przy tej okazji, że rząd wydał już blisko 900 milionów złotych na naukę dla uchodźców.

W wywiadzie udzielnym RMF FM, szef resortu edukacji oszacował liczbę przebywających w naszym kraju Ukraińców w wieku szkolnym na około 700-800 tys. Tyko część z nich ma jednak uczęszczać do polskich szkół. Obecnie w ramach naszego systemu uczyć ma się 185 tys. Ukraińców, czyli o 7 tys. mniej niż w poprzednim roku szkolnym.

Według Czarnka pozostali młodzi ukraińscy uchodźcy uczą się zdalnie w ukraińskich szkołach, wyjechali zagranicę albo zdążyli już powrócić do swojej ojczyzny.

Nauka dla Ukraińców w polskich szkołach to spory wydatek dla polskiego budżetu. Minister przyznał w rozmowie z RMF FM, że samorządy otrzymały od władz w Warszawie już blisko 900 mln zł na ten cel. Jak zaznaczył Czarnek, pieniądze te pochodzą w pełni od polskich podatników, bo Unia Europejska nie przekazała żadnej pomocy finansowej.

Na podstawie: RMF24.pl, PolskieRadio.pl
Źródło: Autonom.pl

17

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.