Cyberataku dokonała grupa hakerska UNC1151

Opublikowano: 23.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2393

Polskie służby dysponują wiarygodnymi informacjami łączącymi działania grupy hakerskiej UNC1151, która przeprowadziła atak, z działaniami rosyjskich służb specjalnych – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ofiarami ataku hakerskiego padli członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy.

W piątek wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński, powołując się na informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego z terenu Federacji Rosyjskiej.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że polskie służby dysponują wiarygodnymi informacjami łączącymi działania grupy hakerskiej UNC1151, która przeprowadziła atak, z działaniami rosyjskich służb specjalnych. Podkreślił, że atak dotknął osoby pochodzące z różnych opcji politycznych, a także pracowników mediów i organizacji pozarządowych.

„W związku z ostatnimi wydarzeniami zespół ds. incydentów krytycznych przyjął rekomendacje w zakresie ograniczenia skutków ataku względem osób pełniących funkcje publiczne. Pierwsze działania zostały podjęte w piątek i są kontynuowane w tym tygodniu. Ich głównym celem jest zabezpieczenie osób, które mogły paść ofiarą ataku” – napisał szef rządu na „Facebooku”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Warto zwrócić uwagę, że problem nie dotyczy tylko włamania do skrzynki e-mailowej Dworczyka, ale dużej grupy osób, co sugeruje, że była to duża operacja. Co nie zwalnia oczywiście polityków z odpowiedzialności za korzystanie do celów służbowych ze zwykłych, niezabezpieczonych skrzynek pocztowych.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. hashi 23.06.2021 12:13

  Polskie służby dysponują dowodami których nigdy nie ujawnią.
  Tak naprawdę w ten sposób można oskarżyć każdego.
  Wiadomo, że niema polskich służb spuściznę po WSI(KGB) przejął mossad i amerykanie.
  Co oznacza, że to wewnętrzna gra nie żaden zewnętrzny atak zwłaszcza ze strony Rosji.

 2. gajowy 23.06.2021 12:21

  Odwet za próbę zorganizowania zamachu stanu w Białorusi?

 3. NORB 23.06.2021 16:54

  Cóż atak hakerski przeprowadzono i odtrąbiono to wszędzie gdzie się da. Pytanie jakie należałoby zadać: czy posłowie/ministrowie i kto tam jeszcze (zaatakowany) używał sprzętu służbowego do prywatnego użytku (poczta, strony internetowe itp). Jeżeli tak – to należałoby im postawić zarzut umyślnego narażenia państwa na niebezpieczeństwo i wyciągnięcia najsurowszych konsekwencji. Jeżeli natomiast nic takiego nie miało miejsca, czyli zaatakowani wykorzystywali służbowe narzędzia jak należy, to gdzie był UOP, może na UrlOPie? Ponoć mamy najlepszych informatyków na świecie a tutaj wchodzi kto chce jak w masło. Coś tutaj nie koresponduje. Zakładam jednak ,że pierwsze z pytań okazało by się prawdziwym przyczynkiem.

 4. Cosmo 23.06.2021 22:12

  Może ruscy, a może amerykanie, eskimosi? Każdy maiłbby w tym swoje cele i profity. Osobiście nie wierzę w rosyjską wersję. Jest mało prawdopodobna. Po co mieliby spalić dobre źródło informacji? Już raczej amerykanie aby dalej nas podpuszczać na Rosję. A może to po prostu wewnętrzne porachunki na naszym politycznym poletku? 4 tysiące adresów? Biorąc pod uwagę, iż skrzynkę posiada kilka lat pod tym samym adresem,ktoś zrobił mu wjazd na emalia i skopiował bazę adresów email (stąd wielu polityków, samorządowców) i wykorzystał do dalszego ataku. Takie to państwo z dykty mamy.

 5. Stanlley 24.06.2021 09:36

  Cyberataku dokonali sami nieudacznicy – trzymając poufne wiadomości na prywatnych skrzynkach… Nam to może moraweicki może wciskać taką ciemnotę – ale inne państwa widzą jaka to fuszerka i jakich kretynów nam usadzili u władzy , jak ich łatwo ograć…

 6. JP 24.06.2021 10:11

  [Benjamin Fulford] Punkt zwrotny letniego przesilenia podczas gdy kompleks wojskowo-przemysłowy przejmuje kompleks medyczno-przemysłowy

  https://meditation539.com/2021/06/24/benjamin-fulford-punkt-zwrotny-letniego-przesilenia-podczas-gdy-kompleks-wojskowo-przemyslowy-przejmuje-kompleks-medyczno-przemyslowy/

 7. radical3dom 24.06.2021 11:48

  najpierw że to ruscy, poznali nasi mundrzy po tym że na rosyjskim serwerze zostały ujawnione dane, treraz rozpoznają po nazwie grupy(jakże rusko brzmiącej”UNC1151″). Polski wywiad wie tyle ile izraelski i amerykański im powie, a ruscy moim zdaniem takimi pachołkami jak nasi emisariusze się nie interesują, bo wystarczy że podsmarują trochę drukowana kasą i już pieski sprowadzają ruski węgiel albo inne przysługi świadczą.

 8. Jolanta Góralska 24.06.2021 16:02

  Clintonowa Hilaria była śmielsza opowiadając, że nawet śladami palców tych “ruskich” dysponują. Miało to być wiarygodnym argumentem o fałszowaniu wyborów. Potem jednak okazało się, że jak zawsze najgłośniej krzyczał sprawca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.