Councile zarabiają krocie na opłatach parkingowych

Opublikowano: 14.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2354

Najnowsze dane pokazują, że w zeszłym roku councile (samorządy) w Anglii osiągnęły nadwyżkę z tytułu płatności za parkowanie w wysokości 962 mln funtów. Komentatorzy mówią wprost – miejsca parkingowe obsługiwane przez councile to ogromna „dojna krowa”.

Rządowe dane za rok budżetowy 2022/23 poddane analizie przez ekspertów AA nie pozostawiają wątpliwości. Councile w Anglii zarabiają krocie na miejscach parkingowych. Okazuje się, że po odjęciu kosztów związanych z obsługą takich miejsc parkingowych, councile osiągnęły nadwyżkę w wysokości 962 mln funtów. Na kwotę tę złożyły się 673 mln funtów z opłat za uliczne miejsca do parkowania i 289 mln funtów z opłat za parkingi.

To sumy niebotyczne, jak mówią eksperci. A miejsca parkingowe wydają się dla councilów prawdziwą „dojną krową”. Krytycy twierdzą, że świadczone przez councile usługi parkingowe „nie służą jedynie stymulowaniu lokalnego handlu”. Ani „wspieraniu pracowników i gości”.

Nadwyżka z opłat za parkowanie na ulicy lub na parkingach wyniosła w zeszłym roku aż 962 mln funtów. A w roku 2018/19, czyli ostatnim przed wybuchem pandemii Covid – 936 mln funtów. Widać zatem wyraźnie, że w ciągu kilku lat councile znacząco zyskały na usługach parkingowych. Choć, trzeba zaznaczyć, że kilka lat temu opłaty za korzystanie z samych parkingów wyniosły aż 364 mln funtów. Natomiast w zeszłym roku było to zaledwie 289 mln funtów. „Zmniejszenie się nadwyżki o blisko 75 mln funtów, czyli 20 proc. z tytułu opłat za parkingi, musi być szczególnie niepokojący dla samorządów pozbawionych środków pieniężnych. Wpływ na to miały skutki Covid. W tym osoby pracujące w domu i pogorszenie koniunktury gospodarczej. [Ale] podwyżki opłat parkingowych wprowadzane przez samorządy skłoniły więcej klientów do robienia zakupów online” – zaznacza szef polityki drogowej AA Jack Cousens.

W sprawie opłat za parking wypowiedział się też rzecznik Local Government Association, organizacji reprezentującej councile w Anglii i Walii. „Dochody uzyskane z opłat parkingowych wydajemy na świadczenie usług parkingowych. Każda nadwyżka jest przeznaczana na podstawowe projekty w zakresie transportu. W tym na nadrabianie zaległości w naprawach dróg o wartości 14 mld funtów. A także na zmniejszanie zatorów, walkę ze złą jakością powietrza i wspieranie lokalnych usług autobusowych. Kierowcy mogą uniknąć mandatów, przestrzegając przepisów dotyczących parkowania i ruchu drogowego. Mają one jedynie pomóc wszystkim kierowcom w poruszaniu się. A także w znalezieniu miejsca parkingowego w sposób bezpieczny, płynny i sprawiedliwy” – mówi rzecznik.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 14.10.2023 17:42

    Jeśli niepotrzebny nikomu urzędnik dostaje podwyżkę, to zawsze z twoich podatków:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.