Córka byłego ministra przejęła kamienicę w Warszawie

Opublikowano: 20.10.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 404

Bogumiła Górnikowska, adwokatka i córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, nabyła prawo własności kamienicy na warszawskiej Ochocie. Historia jakich wiele? Niekoniecznie. Prawniczka występowała bowiem o odzyskania jako kurator osoby nie żyjącej od 50 lat.

Ta historia ukazuje w pełnej krasie patologiczny charakter procesu reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Sprawa dotyczy kamienicy przy ul. Joteyki 13. W dwudziestoleciu międzywojennym jej właścicielem był Aleksander Piekarski. Po wojnie budynek został przejęty przez państwo. Piekarski zmarł w 1956 roku. Mecenas Górnikowskiej nie przeszkodziło to jednak reprezentować przed sądem denata, w celu przejęcia budynku. Decyzja o zwrocie kamienicy została wydana w 2008 roku. Przedwojenny właściciel miałby wtedy 118 lat. Kurator nie jest osobą z nim spokrewnioną, nie ma podstawy do odziedziczenia roszczenia.

O tym, że kamienicę przejęła nieżyjąca osoba, opinię publiczną i organy ścigania poinformowali lokatorzy budynku, którzy przeprowadzili własne śledztwo. Z ich ustaleń wynika, że nie było żadnych prawnych przesłanek do tego by kamienice przekazywać w prywatne ręce. Gmach w 1939 roku był w trakcie budowy i składał się wyłącznie z parteru. Resztę kondygnacji dobudowano po wojnie. Wątpliwości jest znacznie więcej. Choćby sprawa aktu darowizny kamienicy, napisanego po hebrajsku. Najpierw dokument został przetłumaczony przez tłumacza na zlecenie drugiego adwokata. Kiedy nieruchomość została już przejęta, a lokatorzy zaczęli być wyrzucani na bruk, sąd zażądał precyzyjnego tłumaczenia tego dokumentu, uznając dotychczasowe za mało precyzyjne. Szkopuł w tym, że zlecono je biegłemu, którym był… ten sam tłumacz.

Co na to Bogumiła Górnikowska? Tłumaczy, że była tylko kuratorem, a prawo własności odstąpiła spadkobiercom, którzy znaleźli się później. “Taką furtkę otworzył Ratusz przyjmując zarządzenie prezydent stolicy pozwalające zwracać kamienicę szybszą ścieżką, bez specjalnego sprawdzania” – powiedział „Faktowi” Jan Śpiewak, lider ruchu Wolne Miasto Warszawa.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

placcie podatki to wladza zawsze sie wyzywi.

Cami
Użytkownik
Cami

“odstapienie” czegos co zostalo przywlaszczone w wyniku przestepstwa nie jest traktowane jak zwykle paserstwo? i co dalej z mozliwoscia wykonywania zawodu przez ta Pania? jak i cala reszta tego typu paserow?

8pasanger
Użytkownik

PiS i PO jedno zło kto jest zdziwiony ten był jest i będzie
http://sciaga.pl/slowniki-tematyczne/7035/idiota/