Niezaszczepione pielęgniarki zostaną pozbawione pracy

Opublikowano: 10.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1287

Rząd Quebecu w Kanadzie twierdzi, że jest przekonany, iż „duża większość” pracowników służby zdrowia będzie przestrzegać obowiązkowej polityki szczepień, nawet jeśli obecnie dziesiątki tysięcy nadal nie otrzymały szczepionki.

Około 30 000 pracowników w prywatnym systemie opieki zdrowotnej i 25 800 w systemie publicznym pozostaje niezaszczepionych, podało w środę w środę w oświadczeniu prowincyjne Ministerstwo Zdrowia. W sektorze publicznym 92 procent pracowników otrzymało jedną dawkę, a 88 procent otrzymało dwie. Ministerstwo Zdrowia nie podało zestawienia pracowników sektora prywatnego.

W oświadczeniu zauważono, że dodatkowy jeden procent pracowników – co stanowi ponad 3000 osób – uzyskało pierwszą dawkę od czasu, gdy pod koniec sierpnia w Zgromadzeniu Narodowym odbyły się przesłuchania o obowiązkowych szczepieniach. „Jesteśmy przekonani, że znaczna większość pracowników umówi się na spotkanie, aby uzyskać odpowiednią ochronę” – oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Noémie Vanheuverzwijn. „Odpowiedzialnością rządu jest podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony zdolności sieci medycznej do niezbędnej opieki”.

Premier François Legault ogłosił we wtorek obowiązkową politykę szczepień, mówiąc, że każdy, kto nie zostanie odpowiednio zaszczepiony do 15 października, zostanie zawieszony w czynnościach służbowych bez wynagrodzenia. Komunikat ten pojawił się nieco ponad tydzień po wprowadzeniu paszportu szczepionkowego w prowincji.

Eksperci zdrowia publicznego od dawna wzywają do obowiązkowych szczepień wśród pracowników służby zdrowia, biorąc pod uwagę rzekome ryzyko związane z wybuchem epidemii wśród szczególnie zagrożonych pacjentów.

Związki zawodowe reprezentujące pracowników służby zdrowia oświadczyły w środę, że rozumieją znaczenie szczepionek w kontrolowaniu pandemii, ale obawiają się, że taki obowiązek, może pogłębić chroniczne niedobory kadrowe. „Jeżeli zwalniasz ludzi do domu, praca będzie musiała być wykonana przez pozostałych, którzy zostają” – stwierdziła Josée Fréchette, wiceprzewodnicząca związku reprezentującego większość pracowników służby zdrowia i techników w Quebecu.

W Quebec City, inna przedstawicielka związku, Nancy Hogan, stwierdziła, że sieć szpitali uniwersyteckich w mieście przeżywa kryzys. „Brakuje nam ludzi. Wymuszamy nadgodziny. Każdego dnia mamy plan awaryjny – mniej pielęgniarek, więcej pacjentów” – powiedziała. „Codziennie widzimy odejścia pracowników, którzy rezygnują z powodu presji i przepracowania”.

Cédric Thivierge, pielęgniarz z Thetford Mines, na północny wschód od Montrealu, jest jednym z tych, którzy sprzeciwiają się obowiązkowej polityce szczepień. Thivierge, który pracuje od 2012 roku, powiedział, że nie jest gotowy na szczepienie. „Zamierzam opuścić kolegów, mój zespół i rodzinę w tym trudnym okresie” – powiedział. „Będę miał wrażenie, że ich porzucam”.

We wtorek Legault przyznał, że niedobór pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia w prowincji pozostaje poważnym wyzwaniem, ponieważ prowincja stoi w obliczu czwartej fali pandemii. Chociaż hospitalizacje mogą nie być tak wysokie, jak na początku pandemii, już teraz obciążają system z powodu braku personelu, powiedział Legault. Dodał że rząd próbuje znaleźć sposoby na przekonanie ludzi, którzy odeszli z zawodu, do powrotu, potencjalnie wprowadzając zachęty, w tym podniesienie płac i poprawę warunków pracy. Wezwał również przywódców federalnych do uczynienia ze zwiększenia transferów na opiekę medyczną priorytetem kampanii wyborczej.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.