Co trzeci Polak 50+ nie utrzymuje się samodzielnie

Opublikowano: 17.11.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 212

Z przeprowadzonego przez Millward Brown badania wynika, że seniorzy w Polsce znajdują się w fatalnej sytuacji finansowej; aż jedna trzecia musi korzystać z pomocy bliskich, żeby opłacić czynsz i kupić jedzenie czy leki.

Osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia stanowią obecnie ponad jedną trzecią populacji Polski. Ponad połowa badanych utrzymuje się z emerytury, 36 proc. pracuje zawodowo, ok. jednej czwartej żyje z dochodów partnera – mowa głównie o kobietach. 13 proc. żyje z renty, 4 proc. z zasiłków, a dla co dwudziestego ankietowanego jedynym źródłem utrzymania są pieniądze od rodziny. O aktywności zawodowej decyduje przede wszystkim płeć – znacznie więcej mężczyzn niż kobiet pracuje i zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej, panie z kolei częściej korzystają ze świadczeń emerytalnych – i wykształcenie. Wśród absolwentów wyższych uczelni nadal pracuje ponad połowa badanych, zaś wśród osób z wykształceniem podstawowym, zaledwie 14 proc. Gorzej wygląda sytuacja na wsi niż w mieście.

Co ciekawe, badanie pokazuje także, że tzw. „umowy śmieciowe” i problem niestabilnego zatrudnienia bynajmniej nie stanowi tylko problemu młodych. Zaledwie połowa aktywnych zawodowo badanych pracuje na umowach o pracę na czas nieokreślony. 17 proc. pracuje na umowach na czas określony, tyle samo na umowach cywilnoprawnych, 14 proc. jest samo zatrudnionych. Co piąta aktywna zawodowo osoba 50+ prowadzi własną działalność gospodarczą.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o