Ciemna strona plastikowych pojemników na żywność

Opublikowano: 09.12.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2075

Niestety, plastikowe pojemniki, które zapełniają półki sklepowe, nie zawsze są dobrej jakości, a niektóre z nich są nawet szkodliwe dla zdrowia. Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy wyjaśnili, że 95% butelek plastikowych dla dzieci wyprodukowanych z poliwęglanu oraz większość pojemników na żywność zawiera bisfenol. Dopóki przechowujemy w nich wychłodzoną żywność, są bezpieczne. Ale po podgrzaniu plastik poliwęglanowy zaczyna wydzielać niebezpieczną ilość bisfenolu, który przedostaje się do jedzenia.

Naukowcy nazywają między sobą bisfenol syntetycznym analogiem estrogenu — kobiecego hormonu płciowego. Posiadając podobne właściwości co ten hormon, bisfenol wpływa na układ rozrodczy i mózg. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że czasami powoduje on raka piersi lub raka prostaty, a w przypadku dzieci — upośledzenie umysłowe, autyzm.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w drodze doświadczeń udowodnili, że już po tygodniu spożywania zimnych napoi z plastikowych pojemników poziom bisfenolu w moczu wzrośnie niemal o 70%.

Laura Vandenber, profesor Wydziału Zdrowia i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Massachusetts, również jest przeciwna przechowywaniu żywności w plastikowych pojemnikach. Jej zdaniem szkodzi to nie tylko jedzeniu, które było przygotowywane lub przygrzewane w plastikowym pojemniku, ale też temu, będącemu w ich pobliżu. Najbardziej szkodliwymi związkami, które przedostają się do żywności podczas podgrzewania plastiku, są bisfenol A i ftalany.

Alan Aragon jest jednym z najbardziej szanowanych ekspertów w Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o zdrowe żywienie. W przypadku plastikowych naczyń, jego głównym postulatem jest: w żadnym wypadku nie podgrzewać w nich jedzenia. Jego zdaniem naukowcy nie do końca zbadali, jak szkodliwe może być spożywanie żywności w plastikowych pojemnikach i jakie będą tego konsekwencje.

W Europie Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności ma pozytywny stosunek do bisfenolu A. Według niej ta substancja jest łatwo wydalana z moczem. W odpowiedzi Laura Vandenber przedstawiła wyniki badań naukowych, z których wynika, że zarówno bisfenol A, jak i inne związki, przedostające się z plastiku do żywności, mają negatywny wpływ na hormony, przyczyniając się do rozwoju nowotworów, cukrzycy i otyłości.

Umiejętność korzystania z plastikowych naczyń to cała nauka. Niewiele osób zwraca uwagę na nalepki z tyłu pojemników. Na przykład, liczby wskazują na rodzaj użytego tworzywa sztucznego, a trójkątny znak ze strzałką — przydatność materiału do recyklingu. Skrzyżowana czaszka i kości – w żadnym wypadku nie można w tym pojemniku przechowywać żywności.

Oznaczenie 2 HDPE mówi o bezpieczeństwie plastikowych pojemników, ale nie można podgrzewać w nich żywności. Jeśli zamierzamy podgrzać potrawę w plastikowym pojemniku, należy wziąć takie z oznaczeniem 5 PP – rozgrzewać do 150 stopni Celsjusza. Nie są one szkodliwe, ale jedzenie powinno być nietłuste. Z pojemników z takim oznaczeniem nie można pić napoi alkoholowych.

Stosunkowo niegroźne są 1 PET, 4 LPDE, 6 PS, 7 OTHER. Do każdego takiego pojemnika można schować jedzenie dla dziecka. W szkole nie podgrzewa się jedzenia.

Zdjęcie: MabelAmber (CC0)
Źródło: pl.SputniklNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.